نیروهای امنیتی مصر وارد مسجد فتح قاهره شدند

Image caption در جریان درگیری های روز گذشته بیش از هشتاد نفر کشته شدند

نیروهای امنیتی مصر برای بیرون راندن صدها تن از هواداران اخوان‌المسلمین از مسجد فتح قاهره، وارد این مسجد شده‌اند.

این افراد در پی کشتار دیروز به این مسجد پناه برده‌‌اند. خشونت های روز جمعه (۲۵ مرداد، ۱۶ اوت) بیش از ۸۰ کشته بر جای گذاشت.

پیشتر، تلاش‌های نیروهای امنیتی برای از بین بردن موانعی که در ورودی اصلی مسجد برپا شده بود، ناکام ماند.

یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی در قاهره می‌گوید برخی از معترضان مسجد را ترک کرده اند، اما آنهایی هم که در مسجد هستند از نیروهای امنیتی خواسته اند تا قبل از ترک مسجد، عقب نشینی کنند.

بعضی از مهم‌ترین درگیری‌های روز جمعه در میدان رامسس در نزدیکی همین مسجد رخ داد و اجساد تعداد زیادی از افرادی که در این میدان کشته شدند، به مسجد فتح منتقل شد.

وزارت کشور مصر از بازداشت بیش از یک هزار نفر به دلیل ارتکاب اقدامات تروریستی در جریان اعتراضات خبر داده است.

خشونت‌های روز جمعه در دیگر مناطق مصر نیز تعدادی کشته بر جای گذاشت. از جمله در اسکندریه، دومین شهر بزرگ این کشور، ۲۰ نفر کشته شدند.

اخوان‌المسلمین خواستار برگزاری تظاهرات بیشتر برای امروز (شنبه) شده است.

نیروهای امنیتی و پلیس به همراه ارتش مصر روز چهارشنبه با خشونت شدیدی به هواداران مرسی حمله کردند و صدها تن از آنان را کشتند. منابع دولتی تعداد کشته‌شدگان این روز را ۶۳۸ نفر اعلام کرده‌اند.

ارتش مصر روز سوم ژوئیه (12 تیر) پس از روزها اعتراض مخالفان محمد مرسی در خیابان‌های مصر، به ریاست جمهوری او پایان داد، قانون اساسی را تعلیق کرد و عدلی منصور، حقوقدان و رئیس دادگاه عالی قانون اساسی را تا انتخابات بعدی به عنوان رئیس جمهوری موقت معرفی کرد.

محمد مرسی اولین رئیس جمهور مصر بود که در یک انتخابات دموکراتیک انتخاب شد اما مخالفانش او را به استبداد متهم می‌کردند و اعتراض‌های گسترده ای علیه او برپا کردند.

پس از کودتای ارتش مصر علیه آقای مرسی، هواداران او در اعتراض به اقدامات ارتش با برپا کردن چادرهایی دست به تحصن زده زدند.

دولت از یکشنبه گذشته اعلام کرده بود که به تحصن‌ها پایان خواهد داد و چادرها را جمع خواهد کرد. عملیات حمله به تحصن‌کنندگان تا چهارشنبه به تعویق افتاد.

در پی عملیات روز چهارشنبه ارتش، ناآرامی گسترده ای سراسر مصر را فراگرفته است.

گروه اخوان‌المسلمین که از محمد مرسی، رییس جمهور برکنار شده مصر حمایت می‌کند، خواهان یک هفته تظاهرات روزانه در سراسر این کشور شده است.

مطالب مرتبط