شمار کشته‌های بمبگذاری بیروت به ٢٧ تن رسید

بنا به اعلام وزارت بهداشت لبنان شمار کشته‌های بمبگذاری اخیر در بیروت به ٢٧ تن رسید.

علاوه بر این ٣٣٦ نفر نیز در این انفجار زخمی شده‌اند.

به این ترتیب این انفجار پس از انفجاری که در سال ٢٠٠٥ رفیق حریری، نخست‌وزیر اسبق لبنان در آن به همراه ٢٢ تن دیگر کشته شد، یکی از مرگبارترین مواردی است که در لبنان رخ می‌دهد.

دو روز پیش بمبی در جنوب بیروت در نزدیکی ساختمانی متعلق به گروه حزب الله لبنان منفجر شد. این انفجار در یکی از مناطق شیعه نشین بیروت و یکی از محله‌های اصلی تحت کنترل حزب‌الله روی داد.

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، گفته که تنها نتیجه بمبگذاری اخیر این است که حزب‌الله پشتیبانی نظامی خود از رژیم سوریه را افزایش دهد.

در مقابل سعد حریری، از سیاستمداران برجسته سنی لبنان، می‌گوید حزب‌الله لبنان قصد دارد لبنان را بیشتر به ورطه جنگ داخلی بکشاند.

آقای حریری، که پیشتر نخست‌وزیر لبنان نیز بوده است، در واکنش به سخنرانی آقای نصرالله گفت: "این موضع لبنان را بیشتر به درون آتش جنگ سوریه می‌کشد. مایه تاسف است که خون لبنانی‌‌ها را این چنین به باد دهیم."

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان گفته است که حاضر است شخصا برای جنگیدن به سوریه برود.

سعد حریری گفته که آنچه در روز پنجشنبه رخ داده یک "جنایت زشت بوده است، اما شرکت حزب‌الله لبنان در جنگ سوریه هم جنایت‌آمیز است."

حزب‌الله لبنان در جنگ داخلی سوریه از نیروهای وفادار به بشار اسد دفاع می‌کند و حسن نصرالله از این امر دفاع کرده است. در مقابل گروه‌های مخالف حزب‌الله لبنان به شدت منتقد این امر هستند و بعضی از آنها از مخالفان بشار اسد حمایت می‌کنند.

به دنبال جنگ داخلی لبنان سوریه نزدیک به دو دهه در لبنان حضور نظامی داشت که این مساله مخالفان بسیاری، به ویژه در میان سنی‌های لبنان داشت.

مطالب مرتبط