وضعیت و حقوق همجنسگرایان در روسیه

Image caption این فعالان حقوق همجنسگرایان علیرغم حضور پلیس مورد حمله معترضان در سن پترزبورگ قرار گرفتند.

با وجود اینکه از تاریخی که همجنسگرایی در روسیه از رده جرایم خارج شد، بیست سال می گذرد هنوز در این کشور همجنسگرایان تحت فشار قرار دارند.

قانونی که به موجب آن تبلیغات همجنسگرایی در میان جوانان قدغن شده، موجب این نگرانی شده که سیاستمداران برای کسب وجهه ملی از این سوژه به عنوان حربه ای استفاده کنند. اگر چه ابعاد واقعی جنایاتی که در روسیه علیه همجنسگرایان صورت می گیرد معلوم نیست با این وجود، جرایمی که با انگیزه تنفر از همجنسگرایی در این کشور اتفاق می افتد، در خارج از روسیه پوشش رسانه ای قابل توجهی دارد.

بی بی سی نگاهی دارد به بعضی از این اتفاقات:

برای همجنسگرایان، زندگی در روسیه مدرن تا چه حد مشکل است؟

اتحادیه اروپا اخیرا بررسی هایی را در باره وضعیت زنان و مردان همجنسگرا، دو جنسگرا و تراجنسیتی (دگرباشان) شروع کرده است که تکمیل آن پنج سال طول خواهد کشید. در این فاصله دیده بان بین المللی دگرباشان اروپا، وضعیت موجود را بررسی کرده است. این نهاد در ارزیایی خود از ۴۹ کشور اروپایی، به این نتیجه رسیده که در میان این کشورها روسیه شاق ترین شرایط زندگی را برای همجنسگرایان دارد. در گزارشی که حتی قبل از تصویب قانون تبلیغاتی اخیر روسیه علیه همجنسگرایان تهیه شده، همه چیز از جنایات ناشی از تنفر گرفته تا نظر خانواده ها نسبت به این موضوع منظور شده است.

خصومت با همجنسگرایان در میان روس های مسیحی ارتدوکس و مسلمانان روسیه که دارای عقاید محافظه کارانه بسیار قوی هستند، به وخامت وضعیت افزوده است. بنا برگزارشی که بی بی سی در ماه مارس گذشته تهیه کرد، در روسیه هیچ شخصیت سرشناس یا سیاستمداری در صورت داشتن تمایلات همجنسگرایانه، این گرایش را علنا اعلام نمی کند چون این کار به معنی خودکشی حرفه ای او خواهد بود.

در سال ۲۰۰۶، یک مرد روس همجنسگرای اهل سیبری که نمی خواست نامش اعلام شود در مصاحبه با بی بی سی در مسکو، گفت: "من هیچوقت در انظار عمومی دست در دست راه نرفته ام و این تنها دلیل من برای مایل نبودن به زندگی درروسیه است."

رهبران روسیه چه می گویند؟

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در ماه آوریل گذشته در جریان سفرش به آمستردام گفت: "می خواهم همه این موضوع را درک کنند که در روسیه هیچ تجاوزی به حق اقلیت های جنسی (اقلیت از نظر گرایش جنسی) نمی شود. آنها مانند سایر مردم هستند و از حقوق و آزادی کامل برخوردارند."

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز دراین باره می گوید: "همانطور که می دانید همجنسگرایی در اتحاد شوروی جرم مجسوب می شد. ولی این منع قانونی مدت هاست از قوانین جزایی روسیه حذف شده و همجنسگرایان می توانند با آزادی مطلق و بدون مجازات، کارهای خودشان را بکنند." ولی آقای لاوروف، اضافه کرد همجنسگرایان مجاز نیستند ارزش های خود را که متفاوت با ارزش های اکثریت است با شدت و فشار تبلیغ کرده، و آن را بر کودکان تحمیل کنند.

منظور از تبلیغ چیست؟

قانونی که در ماه ژوئن گذشته تصویب شد، قانون حمایت از کودکان را اصلاح کرده و عبارتی به آن اضافه کرده که ناظر بر" منع تبلیغات در باره روابط جنسی غیر سنتی در میان خردسالان" است. بر طبق قانون اصلاح شده، کسانی که اطلاعات مربوط به همجنسگرایی را در اختیار افراد زیر ۱۸ سال قرار می دهند، جریمه می شوند. مبلغ این جریمه از ۴۰۰۰ روبل (۱۲۱ دلار) برای فرد تا یک میلیون روبل برای سازمان ها تعیین شده است. منتقدین می گویند لحن اصلاحیه قانون کاملا روشن نیست و ممکن است مقامات آن را آزادانه تفسیر کرده و برگزاری علنی هر نوع برنامه ای در مورد حقوق همجنسگرایان در جامعه روسیه را عملا غیرممکن سازند. البته احتمال یک چنین تفسیری در وضعیت مسکو پایتخت روسیه تاثیری نخواهد داشت چون به موجب حکم دادگاه در این شهر برگزاری مراسم علنی و رژه توسط همجنسگرایان برای صد سال قدغن شده است.

Image caption خصومت با همجنسگرایان در بین روس های مسیحی ارتدوکس و مسلمانان محافظه کار دیده می شود

منظور از روابط جنسی غیر سنتی چیست؟

در اصلاحیه قانون مورد بحث، به جای اشاره صریح به روابط مبتنی بر همجنسگرایی، به طور ضمنی و غیرمستقیم به این نوع روابط اشاره شده و در نتیجه جای تعبیر و تفسیر را برای قانونی که به خودی خود بحث انگیز است، باز گذاشته است. همچنین از متن این قانون می شود چنین نتیجه گیری کرد که همجنسگرایی (کلمه ای که البته درهیچ جای اصلاحیه ذکر نشده) برای جامعه روسیه بیگانه است؛ در حالی که شواهد مستند نشان می دهد که همجنسگرایی از قرن ها پیش در فرهنگ این کشور وجود داشته ولی علنی نبوده است. به عنوان مثال چایکوفسکی، آهنگساز سرشناس روسیه از جمله این گروه بوده است.

عده ای بر این عقیده اند که تصویب این قانون، صرفا برای فریب عوام بوده و هدف ساده ای دارد. نتیجه یک نظرسنجی که در اوایل سال جاری میلادی صورت گرفت حاکی از این بود که توده مردم روسیه طرفدار قانون جدیدند. این نظرسنجی همچنین نشان می داد که سه چهارم ملت روسیه معتقدند که همجنسگرایی یک بیماری یا انحراف جنسی است.

زمان بحث در باره "تبلیغات همجنسگرایی" نیز جالب است چون یک سال پس از شروع دوره تازه ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین و سرکوب کردن بزرگترین تظاهرات ضد دولتی از زمان شوروی سابق بود. در جریان یک جنگ تبلیغاتی، وبلاگ نویسان طرفدار ولادیمیر پوتین که می خواستند مخالفان را از چشم عامه مردم بیاندازند، آنها را طرفداران حقوق همجنسگرایان معرفی می کردند.

آیا روسیه کنونی، کشور خطرناک تری برای زندگی همجنسگرایان است؟

استیون فرای، شخصیت سرشناس هنری و رسانه ای بریتانیا، خواسته که در اعتراض به نحوه رفتار روسیه با همجنسگرایان، حق میزبانی مسابقات المپیک زمستانی از این کشور گرفته شود. وی مقامات روسیه را متهم کرده که در حالی که جرایم ناشی از تنفر از همجنسگرایان در این کشور در حال افزایش است، آنها سکوت اختیار کرده و اقدامی به عمل نمی آورند. در سال جاری در چندین مورد در مسکو و سن پترزبورگ، در حالی که مخالفان به فعالان حمایت از حقوق همجنسگرایان حمله می کردند، نیروهای امنیتی با وجود این که در نزدیکی محل این برخوردها حضور داشتند، هیچ تلاشی برای جلوگیری از این حملات به عمل نیاوردند. اگر چه آمار دقیقی از یک چنین حملاتی در روسیه در دست نیست، ولی بیورن ون روزنتال، از یکی از نهادهای متعلق به دگرباشان می گوید: "روند حملات خشونت آمیز به جوانان، نگران کننده است." وی به بی بی سی گفت مدافعان حقوق همجنسگرایان در روسیه می گویند حدود ۱۵۰ کلیپ ویدیویی در سایت های آنلاین وجود دارد که در آنها می بینیم مخالفان همجنسگرایی علنا با همجنسگرایان بدرفتاری کرده و آنها را تحقیر می کنند. در چند مورد همجنسگرایان، فریب آگهی های جعلی را که برای آشنایی در رسانه های اجتماعی چاپ می شود خورده و به دام مخالفان افتاده اند.

آقای ون روزنتال، می گوید مقامات روسیه به هیچ یک از این اتفاقات واکنش نشان نداده اند در حالی که در بسیاری موارد هویت مسببین این اذیت و آزارها در ویدیوها کاملا معلوم است. آقای روزنتال اضافه می کند: "کسانی که مشمول این بدرفتاری ها می شوند اعتمادی به مسئولان ندارند و بعید به نظر می رسد که این اتفاقات را گزارش دهند. برای سازمان های غیردولتی نیز بسیار دشوار خواهد بود که به قربانیان این اتفاقات که تحقیر شده و از قانون ضد تبلیغات (همجنسگرایی) هراس دارند، دسترسی پیدا کنند."

در سال جاری میلادی دو قتل وحشتناک که انگیزه آن تنفر از همجنسگرایی بوده در روسیه اتفاق افتاد؛ اگر چه در یک مورد مردی که در اثر ضرب و شتم در ولگوگراد کشته شد، واقعا همجنسگرا نبود. در پی این حادثه چند نفر بازداشت شدند. یک ماه بعد هم در کامچاتکا یک کارمند فرودگاه به دلیل مشابهی در اثر ضرب و جرح جان خود را از دست داد.

چشم انداز آینده

نشانه هایی در دست است مبنی بر این که همجنسگرایان روسیه ممکن است از طریق راه های تازه ای انگشت نما شوند. به نوشته روزنامه مسکو تایمز، طرح هایی برای آزمایشات سراسری ازهمجنسگرایان و روسپی ها در ارتباط با ویروس اچ آی وی، تهیه شده است. این برنامه که قرار است سال آینده به اجرا درآید داوطلبانه خواهد بود ولی تهیه این طرح علیرغم این واقعیت است که اکثر مبتلایان به بیماری ایدز در روسیه معتادان به هروئین هستند. با توجه به این که در کشورهای غربی حقوق همجنسگرایان در حال رسیدن به برابری کامل با حقوق کسانی است که به جنس مخالف گرایش جنسی دارند، اکنون باید دید آیا ابتکارهایی مانند درخواست استیون فرای، برای بایکوت المپیک زمستانی در روسیه، یا تحریم ودکای روسی در بارهای همجنسگرایان در آمریکا و بریتانیا، شرایط زندگی آنان را در روسیه بهبود خواهد بخشید یانه.