اتحادیه اروپا روابط با مصر را مورد بررسی قرار می‌دهد

Image caption اخوان المسلمین از هوادارانش خواسته تا به اعتراضات بیشتری دست بزنند

اتحادیه اروپا گفته است که روابط با مصر را در طی روزهای آینده مورد بررسی قرار خواهد داد. در همین رابطه هرمان ون رمپوی، رئیس شورای اروپا و خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا در بیانیه ای ضمن هشدار به ارتش و دولت موقت مصر گفته اند که این اتحادیه آماده تجدید نظر در روابط با مصر است.

در این بیانیه از تمامی گروهها در آن کشور خواسته شده تا ضمن خویشتنداری از بروز خشونت های بیشتر جلوگیری کنند.

در بخش دیگری از این بیانیه گفته شده که اتحادیه اروپا با همکاری شرکای منطقه ای و بین المللی مصر در تلاش ها برای خاتمه دادن به خشونت ها در آن کشور و از سرگیری گفتگوهای سیاسی و بازگرداندن روند دموکراتیک به مصر مشارکت خواهد داشت.

در این بیانیه با تاکید بر این که ادامه خشونت ها می تواند به عواقبی غیر قابل پیش بینی برای مصر و منطقه منجر شود، گفته شده که این وظیفه ارتش و دولت است که آرامش را به کشور بازگرداند.

در همین حال، اخوان المسلمین از هوادارانش خواسته تا امروز به اعتراضات بیشتری دست بزنند.

اما خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید که پایتخت به روزهای عادی بازگشته و بانک هاو بازار بورس بار دیگر فعالیت خود را از سرگرفته اند.

پیشتر گفته شده بود که قرار است امروز کابینه مصر در جلسه ای در باره تظاهرات و درگیری‌های روزهای اخیر در کشور و گام‌های بعدی خود تصمیم‌گیری کند.

در درگیری‌هایی که میان طرفداران محمد مرسی، رییس جمهور برکنار شده مصر و نیروهای امنیتی در روزهای اخیر روی داد، صدها نفر کشته شدند.

نخست وزیر موقت مصر هم دیروز (شنبه) طرحی را پیشنهاد کرد که بر اساس آن اخوان المسلمین به صورت قانونی منحل شود.

روز گذشته نیروهای امنیتی با ورود به مسجد فتح موفق شدند به تحصن هواداران محمد مرسی، رییس جمهور برکنار شده مصر، در این مسجد پایان دهند.

مطالب مرتبط