اجلاس اضطراری اتحادیه اروپا درباره مصر

Image caption اعتراضات هواداران اخوان‌المسلمین در بعضی از شهرهای مصر همچنان ادامه داشته است

نمایندگان اتحادیه اروپا قرار است امروز در یک نشست اضطراری درباره بحران مصر مذاکره کنند.

مقام های اتحادیه اروپا در این جلسه واکنش به تحولات مصر را بررسی می‌کنند. از جمله ممکن است درباره قطع بخشی از کمک چند میلیارد دلاری اتحادیه اروپا به مصر نیز بحث شود.

روسای کمیسیون اروپا و شورای اروپا روز یکشنبه در یک بیانیه مشترک خواهان پایان فوری خشونت‌ها در مصر شدند.

در این بیانیه با تاکید بر اینکه ادامه خشونت‌ها می‌تواند به عواقبی غیر قابل پیش بینی برای مصر و منطقه منجر شود، گفته شده که این وظیفه ارتش و دولت است که آرامش را به کشور بازگرداند.

اما عربستان سعودی به کشورهای غربی هشدار داده که به دولت تحت حمایت نظامیان مصر برای توقف عملیات علیه اخوان‌المسلمین فشار نیاورند.

در خشونت‌هایی که در جریان سرکوب هواداران اخوان‌المسلمین و محمد مرسی در چند روز گذشته بروز کرد، بیش از ٨٠٠ نفر در سراسر مصر کشته شده‌اند. بیش از ١٠٠٠ نفر از اعضای اخوان نیز بازداشت شده‌اند.

ارتش مصر روز سوم ژوئیه (12 تیر) پس از روزها اعتراض مخالفان محمد مرسی در خیابان‌های مصر، به ریاست جمهوری او پایان داد، قانون اساسی را تعلیق کرد و عدلی منصور، حقوقدان و رئیس دادگاه عالی قانون اساسی را تا انتخابات بعدی به عنوان رئیس جمهوری موقت معرفی کرد.

محمد مرسی اولین رئیس جمهور مصر بود که در یک انتخابات دموکراتیک انتخاب شد اما مخالفانش او را به استبداد متهم می‌کردند و اعتراض‌های گسترده ای علیه او برپا کردند.

اما هواداران آقای مرسی خواهان بازگشت او به قدرت هستند.

پس از کودتای ارتش مصر علیه محمد مرسی، هواداران او در اعتراض به اقدامات ارتش با برپا کردن چادرهایی دست به تحصن زده زدند.

دولت از یکشنبه گذشته اعلام کرده بود که به تحصن‌ها پایان خواهد داد و چادرها را جمع خواهد کرد که این اقدام، چندین روز خشونت را در پی داشت.

مطالب مرتبط