۲۵ مامور پلیس مصر در شبه‌جزیره سینا کشته شدند

Image caption مصر بر اساس پیمان صلح ۱۹۷۹ با اسرائیل، در صحرای سینا حضور نظامی دارد

نیروهای امنیتی مصر می‌گویند دست کم ۲۵ مامور پلیس در حمله‌ای در شبه‌جزیره سینا در شمال این کشور کشته شده‌اند.

گفته می‌شود افرادی که ظن آن می‌رود از پیکارجویان اسلام‌گرا باشند، این ماموران پلیس را وادار کردند از خودرو پیاده شوند و به روی آنها آتش گشودند. یکی از این ماموران در اثر شدت جراحات در بیمارستان درگذشت. دو مامور دیگر پلیس همچنان در بیمارستان بستری هستند.

کاروان ماموران پلیس در بیرون شهر رفح در نزدیکی نوار غزه هدف آتشبار آر.پی.جی قرار گرفت.

ارتش مصر اخیرا سرکوب پیکارجویان در شبه‌جزیره سینا را شدت داده است. حملات به ارتش از زمان سقوط حسنی مبارک در سال ۲۰۱۱ افزایش یافته است. مصر بر اساس پیمان صلح ۱۹۷۹ با اسرائیل، در صحرای سینا حضور نظامی دارد.

در ادامه خشونت های اخیر در مصر، روز یکشنبه دست کم ۳۶ تن از اعضای زندانی اخوان‌المسلمین هنگام فرار کشته شدند. این افراد در حال انتقال به زندانی در بیرون قاهره بودند.

مقامات می‌گویند که در حال فرستادن ۶۱۲ متهم به طرفدارای از محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده، به این زندان بودند که عده‌ای از آنان برای فرار تلاش کردند و یکی از نگهبانان خودرو را گروگان گرفتند.

وزارت کشور مصر می‌گوید که نیروهای امنیتی در واکنش اقدام به پرتاب گاز اشک آور کردند که در نهایت ۳۶ زندانی در اثر تنفس گاز کشته شدند.

در همین حال نمایندگان اتحادیه اروپا امروز در یک نشست اضطراری درباره بحران مصر مذاکره می‌کنند.

روسای کمیسیون اروپا و شورای اروپا روز یکشنبه در یک بیانیه مشترک خواهان پایان فوری خشونت‌ها در مصر شدند.

در خشونت‌هایی که در جریان سرکوب هواداران اخوان‌المسلمین و محمد مرسی در چند روز گذشته بروز کرد، بیش از ٨٠٠ نفر در سراسر مصر کشته شده‌اند. بیش از ١٠٠٠ نفر از اعضای اخوان نیز بازداشت شده‌اند.

ارتش مصر روز سوم ژوئیه (۱۲ تیر) علیه آقای مرسی دست به کودتا زد.

محمد مرسی اولین رئیس جمهور مصر بود که در یک انتخابات دموکراتیک انتخاب شد اما مخالفانش او را به استبداد متهم می‌کردند و اعتراض‌های گسترده ای علیه او برپا کردند.

اما هواداران آقای مرسی خواهان بازگشت او به قدرت هستند.

مطالب مرتبط