اعتراض به بازداشت شریک زندگی روزنامه نگار گاردین در فرودگاه هیترو

Image caption گلن گرینوالد سمت راست و دیوید میراندا

رئیس کمیته امور کشوری مجلس عوام بریتانیا می گوید که پلیس این کشور باید در مورد بازداشت شریک زندگی یک روزنامه نگار گاردین در فرودگاه هیتروی لندن توضیح قانع کننده‌ای بدهد.

دیوید میراندا، یک شهروند برزیلی ،پارتنر (شریک زندگی) گلن گرینوالد روزنامه نگار گاردین است که اسناد و مدارکی را که ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعات محرمانه دولت آمریکا در اختیار او گذاشته در روزنامه گاردین منتشر کرده است.

دولت برزیل از بازداشت شهروند خود ابراز نگرانی عمیق کرده و آن را " توجیه ناپذیر" خوانده است .

دیوید میراندا در مسیر پرواز از برلین به ریو دو ژانیرو ضمن توقف کوتاه در فرودگاه هیترو برای ۹ ساعت بازداشت شد.

بنا به گزارش گاردین، پلیس تلفن همراه، لپ تاپ، دی وی دی و دیگر وسایل او را قبل از آزاد کردنش ضبط کرد.

اعتراض روزنامه گاردین

روزنامه گاردین در این مورد گفت "بازداشت پارتنر روزنامه نگار گاردین که در باره سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی مطلب می نویسد، باعث نگرانی عمیق ما شده است. شریک زندگی این روزنامه نگار ،نزدیک به نه ساعت در فرودگاه هیترو بازداشت شده است. ما خواستار روشن شدن این موضوع از سوی مقامات بریتانیایی هستیم."

تحت ماده هفت قانون ضد تروریسم سال ۲۰۰۰، پلیس بریتانیا می تواند تا نه ساعت افراد را در مورد احتمال فعالیت‌های تروریستی مورد بازجویی قراردهد.

به گفته بن اندو ، خبرنگار بی بی سی استفاده از این قدرت قانونی باید به حد مناسب و مقتضی انجام گیرد.

به گفته وزارت کشور بریتانیا بیش از ۹۷ درصد از موارد بازجویی کمتر از یک ساعت طول می کشد.

پلیس بریتانیا در بیانیه ای گفت: "ساعت ۸:۰۵ روز یکشنبه ۱۸ ماه اوت، یک مرد ۲۸ ساله تحت ماده ۷ قانون ضد تروریسم ۲۰۰۰ در فرودگاه هیترو متوقف شد. او تحت بازداشت درنیامد و در ساعت پنج بعد از ظهر آزاد شد."

گلن گرینوالد ، روزنامه نگار گاردین گفته است که اقدام مقامات بریتانیایی به مثابه " آزار و زورگویی" بوده است. آقای گرینوالد گفت که این مسئله به گزارش های او در باره ادوارد اسنودن و افشاگری های او درباره سرویس‌های اطلاعاتی دولت آمریکا مرتبط است.

گلن گرینوالد در مورد روند بازجویی از پارتنر خود گفت "از او هیچ چیز در باره تروریسم و یا ارتباط با سازمان ها تروریستی پرسیده نشد. فقط تمامی روز درباره کارهای من در روزنامه گاردین و خبرنگاران دیگر این روزنامه از او بازجویی کرده‌اند."

مطالب مرتبط