بحث در واشنگتن: تنبیه اسد اما چگونه؟

ناو آمریکایی
Image caption آمریکا بر حضور نظامی اش در دریای مدیترانه افزوده است

در محکمه افکار عمومی آمریکا و در محضر دولت باراک اوباما، دفاعیات بشار اسد در مورد کشتار شیمیایی اخیر در حوالی دمشق، خریداری ندارد.

هنوز تحقیقات سازمان ملل متحد در مورد آن حملات مرگبار به پایان نرسیده، اما مقام‌های ارشد دولت باراک اوباما در اظهاراتی تند و صریح، جرم حکومت سوریه را تقریبا محرز اعلام کرده اند و در پی مجازات او هستند.

آنچه ناظران و چهره‌های فعال در عرصه سیاست خارجی را این روز‌ها در آمریکا به بحث و گمانه زنی کم سابقه ای کشانده، نه نوع اقدام تنبیهی احتمالی واشنگتن بلکه شدت و زمان به اجرا در آمدن آن است.

اکثر کار‌شناسان در عین حال بعید می‌دانند که دست کم در مرحله اول، ایالات متحده دست به بمباران وسیع اهداف نظامی و استراتژیک در سوریه بزند تا ضربه‌ای مهلک به حکومت وارد کرده باشد.

ژنرال بازنشسته آمریکایی جک کین انتظار دارد که دولت باراک اوباما به «حداقل قوه قهریه» برای دستیابی به «اهدافی محدود» متوسل شود.

او به بی‌بی سی می‌گوید: «اسد محاسبه می‌کند که اگر ما واکنش نشان بدهیم حمله‌ای در حد یک هشدار خواهد بود، با این هدف که اعتبار ایالات متحده و غرب حفظ شود، نه اینکه آسیب جدی به توانایی‌های نظامی واقعی سوریه وارد بیاید. بشار اسد روی این سناریو حساب می‌کند و به نظر من، این دقیقا چیزی است که باید منتظرش باشد.»

'تغییرمحاسبات شیمیایی'

Image caption کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه محکومیت جهانی را به دنبال داشته

طرفداران سرسخت حمله به سوریه از جمله سناتور جمهویخواه جان مک کین ماه هاست که خواهان نابود کردن نیروی هوایی سوریه از طریق بمباران گسترده و سپس اعمال منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه بوده‌اند.

اما در حال حاضر، کمتر کسی در واشنگتن انتظار برآورده شدن این درخواست در آینده نزدیک را دارد.

ژنرال کین می‌گوید: «ما می‌توانیم بمب‌ها، ذخایر سوخت هواپیما‌ها، ستاد فرماندهی و پایگاه‌های هوایی و هواپیماهای سوریه را در ظرف یک یا دو شب نابود کنیم. چنین کاری بر بشار اسد تاثیر جدی خواهد گذاشت و اوضاع را به سود شورشیان تغییر خواهد داد. اما به نظر من، چنین اتفاقی نخواهد افتاد.»

به باور اکثر ناظران، رئیس جمهوری محتاط آمریکا که دو سال است از دخالت نظامی مستقیم در سوریه پرهیز کرده و از ارسال تسلیحات سنگین به مخالفان ابا دارد، نمی خواهد که با سرنگون کردن بشار اسد، راه را برای به قدرت رسیدن گروه‌های اسلامگرای تندرو در سوریه هموار کند.

جاشوا لندیس، رئیس مرکز مطالعات خاورمیانه در دانشگاه اوکلاهما، نیز معتقد است هرگونه حمله به سوریه با هدف مشخص تغییر محاسبات شیمیایی آینده بشار اسد انجام خواهد شد، تا نیروهای تحت امر او بار دیگر از آنچه باراک اوباما سال گذشته «خط قرمز» اعلام کرده بود، عبور نکنند.

آقای لندیس به بی‌بی سی فارسی می‌گوید: «باراک اوباما می‌تواند به موشک‌های کروز متوسل شود و اهدافی که برای بشار اسد مهم هستند را بمباران کند تا به او نشان دهد که استفاده از سلاح‌های شیمیایی هزینه بسیار سنگینی دارد و محاسباتش درباره به کارگیری تسلیحات شیمیایی را تغییر بدهد.»

او می‌افزاید: «اما سوال این است که آیا باراک اوباما خواهد توانست محاسبات بشار اسد در مورد کشتن مردم را تغییر بدهد؟ من پاسخی برای این سوال ندارم.»

مطالب مرتبط