ادامه آتش سوزی گسترده طبیعی در مرکز کالیفرنیا

آتش سوزی کالیفرنیا
Image caption آتش سوزی روز ۱۷ اوت شروع شد اما فقط ۱۵ درصد مهار شده

مقام ها می گویند یک آتشسوزی عظیم در داخل و اطراف پارک ملی یوسمیتی در بخش مرکزی کالیفرنیا که منطقه ای به وسعت ۶۰۰ کیلومتر مربع را فراگرفته همچنان در حال گسترش است.

هم اکنون دوده و خاکستر ناشی از آتش سوزی موسوم به "ریم" (حلقه) بر دریاچه ای که منبع مهم آب و نیروی هیدروالکتریکی شهر سانفرانسیسکوست باریدن گرفته.

مقام های این شهر می گویند که آب را به منبع دیگری در ارتفاع کمتر منتقل می کنند و درحال نظارت بر کیفیت آب هستند.

این حریق که بیش از یک هفته قبل شروع شد همچنین هزاران خانه را تهدید می کند. بخشی از جنگل های معروف سکوئیا نیز در معرض خطر هستند. قدمت بعضی از این درختان چند هزار سال است.

مهار آتش در روزهای اخیر پیشرفت خوبی داشته است.

مقام ها روز دوشنبه گفتند که این آتش سوزی ۱۵ درصد مهار شده درحالی که تا جمعه فقط ۲ درصد مهار شده بود.

وزش باد شدید کنترل آتش را دشوار کرده است.

یک مقام جنگلداری در کالیفرنیا گفت که مقابله با این آتش بسیار دشوار است.

آتش سوزی روز ۱۷ اوت در جنگل ملی استانیسلاس شروع شد اما علت آن هنوز معلوم نیست. حدود ۲۸۰۰ مامور مشغول مبارزه با آن هستند.

بعضی محله ها به طور اجباری و بعضی به طور داوطلبانه تخلیه می شوند و علیرغم آنکه حدود پنج هزار خانه تهدید می شود تاکنون فقط تعداد اندکی در آتش سوخته.

جری براون فرماندار کالیفرنیا برای شهر سانفرانسیسکو که در فاصله ۲۲۰ کیلومتری از محل آتش سوزی است وضعیت اضطراری اعلام کرده زیرا آتش خطوط انتقال برق به شهر را تهدید می کند.

حریق روز جمعه به حاشیه یوسمیتی که از پارک های مهم ملی آمریکاست رسید. اما هنوز ۳۰ کیلومتر از ناحیه توریستی پارک فاصله دارد.

در طول تابستان روزانه ۱۵ هزار نفر از این پارک بازدید می کنند اما مقام های پارک می گویند فعلا برنامه ای برای بستن آن ندارند.

حریق "ریم" یکی از پنجاه آتش سوزی عمده طبیعی است که هم اکنون در غرب آمریکا جریان دارد.

فقدان باران و برف سال ۲۰۱۳ را به خصوص در برابر حریق آسیب پذیر کرده است.

مطالب مرتبط