پسر سیاستمدار چینی از دیدار با والدین خود محروم شد

Image caption پسر بوشیلای

پسر بوشیلای سیاستمدار بلند پایه چینی که به اتهام فساد و رشوه گیری پنجشنبه آینده( ۲۲ اوت) رسما محاکمه خواهد شد ، می‌گوید ۱۸ ماه است که به او اجازه دیدار با والدینش داده نشده است .

بوگوا گا شیلای دربیانیه‌ای که در نیویورک تایمز منتشر شده، این موضوع را بیان کرده است.

بوگوا گا ابراز امیدواری کرده است که محاکمه پدرش بدون هرگونه فشار و مانعی برگزار شود.

آقای شیلای ،دبیر سابق دفتر حزب کمونیست که به ظن رشوه خواری و سوء استفاده از مقام در بازداشت به سر می‌برد، روز پنج شنبه آینده رسما محاکمه خواهد شد .

بو شیلای در پی رسوایی قتل نیل هیوود، یک بازرگان بریتانیایی که دارای روابط نزدیک و دوستانه‌ای با همسر بو شیلای بود، از حزب کمونیست چین اخراج شد

گو کایلای، همسر آقای بو به اتهام قتل نیل هیوود در ماه اوت ۲۰۱۲ به زندان محکوم شد.

قتل نیل هیوود که گفته می شود به خاطر مناقشه ای بر سر معامله ای تجاری روی داده است، نظام نخبگان سیاسی چین را به لرزه در آورد.

بوگوا گا در جریان این رسوائی در آمریکا تحصیل می کرد و از آن زمان تاکنون سکوت اختیار کرده بود.

بوگوا گا دربیانیه خود هم چنین گفته است: "۱۸ ماه است که من با مادر و پدرم ملاقات نداشته ام. فقط می توانم حدس بزنم که در چه شرایط سخت و تنهایی در بازداشت بسرمی برند."

بوگوا گا سپس در باره همکاری پدر و مادرش با مقامات چین گفت: "اگر آسایش من وسیله معامله پدر و مادرم برای همکاری با مقامات چین قرارگرفته است، در این صورت مطمئنا رای دادگاه ارزش اخلاقی نخواهد داشت."

بعضی از گزارش ها حاکی است که خانم بو در محاکمه همسرش علیه او شهادت خواهد داد.

به گفته خبرنگار بی بی سی گمانه زنی‌هایی در این مورد وجود دارد که والدین آقای بوگوا گا حاضر شده اند که در صورت نرسیدن آزار به پسرشان، به درخواست های مقامات چینی پاسخ مثبت بدهند.

آقای بوگوا گا ابراز امیدواری کرد که در محاکمه پدرش به او فرصت پاسخ گوئی به انتقادات و دفاع از خود بدون هرگونه فشار یا مانعی داده شود.

بوگوا گا شیلای از مادرش هم دفاع کرد و گفت که او به دلیل بیماری ناگهانی اش در سال ۲۰۰۶ و رانده شدن به گوشه انزوا دوران سختی داشته است.

بوگوا گا در دوران بازداشت والدینش در آمریکا سرگرم تحصیل بود .

رسوایی قتل بازرگان بریتانیایی پس از آن آغاز شد که در ماه فوریه سال ٢٠١٢، وانگ لیجون، رئیس پلیس استان چونگکینگ، به کنسولگری ایالات متحده در شهر چنگدو پناهنده شد و اعلام کرد که مدارکی را در مورد مرگ نیل هیوود، تاجر بریتانیایی، در اختیار دارد.

در پی افشاگری وانگ لیجون، همسر بو شیلای بازداشت و محاکمه و به جرم قتل تاجر بریتانیایی به "اعدام تعلیقی" محکوم شد. معمولا منظور از این حکم در قوانین چین، مجازات حبس ابد است.

بوشیلای از ماه مارس ۲۰۱۲ در انظار عمومی دیده نشده است .

با نزدیک شدن محاکمه آقای بو بسیاری از تحلیل گران سیاسی معتقدند که تصمیم در مورد او از قبل گرفته شده است و احتمالا مقصر شناخته خواهد شد .

مطالب مرتبط