نخست‌‌وزیر دولت موقت مصر: چاره‌ای جز توسل به زور نبود

Image caption تصویری از خشونت‌های روز جمعه که در آن نیروهای امنیتی مصر، هواداران اخوان را از مسجد فتح قاهره بیرون راندند

حازم ببلاوی، نخست‌وزیر دولت تحت حمایت نظامیان در مصر، از اقدامات نیروهای امنیتی این کشور در سرکوب هواداران اخوان‌المسلمین و پایان دادن به تحصن آنان دفاع کرده است.

آقای ببلاوی در مصاحبه با شبکه ای‌بی‌سی آمریکا گفته است جان باختن عده‌ای در جریان خشونت‌ها برای همه غم‌انگیز بوده است اما وقتی اقتدار دولت در خیابان‌ها زیر سوال رفته چاره‌ای جز توسل به زور نبوده است.

نخست‌وزیر دولت موقت مصر گفته با رهبر بازداشت‌شده اخوان‌المسلمین مطابق قانون رفتار خواهد شد.

محمد بدیع، رهبر اخوان‌المسلمین دیشب بازداشت شد. حکم بازداشت آقای بدیع پس از آن صادر شد که او با حضور در بین هواداران محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده از آنها خواست تا به اعتراضات خود تا بازگشت آقای مرسی به قدرت ادامه دهند.

او به دلیل این سخنرانی به "تحریک به آشوب و خشونت" متهم شد و تحت تعقیب قرار گرفت.

حازم ببلاوی، نخست‌وزیر دولت موقت، تصدیق کرده که برخورد کنونی با اخوان‌المسلمین ممکن است به تندروی بخشی از هواداران این گروه اسلام‌گرا منجر شود.

اخوان المسلمین‌ ضمن محکوم کردن بازداشت آقای بدیع، محمود عزت را به عنوان رهبر موقت خود معرفی کرده است.

'شکایت یک شهروند'

امروز همچنین محمد البرادعی، معاون پیشین رئیس جمهور دولت موقت مصر، به اتهام خدشه دار کردن اعتماد ملی به دلیل استعفایش در هفته گذشته به دادگاه فراخوانده شد.

آقای البرادعی هفته گذشته و در اعتراض به کشتن صدها هوادار اخوان المسلمین توسط نیروهای نظامی از مقامش کناره گیری کرد.

گفته شده که دادستان عمومی این تصمیم را پس از دریافت شکایتی از یک شهروند اتخاذ کرده است. شاکی مدعی شده که استعفای آقای البرادعی به معنای آن است که دولت در برخورد با معترضان بیش از حد به زور متوسل شده است.

چنانچه آقای البرادعی گناهکار شناخته شود با جریمه ای معادل ۱۵۰۰ دلار روبرو خواهد شد.

مطالب مرتبط