اردوغان: دست اسرائیل را در سرنگونی مرسی می‌بینم

Image caption منتقدان اردوغان می‌گویند او با حمله به اسرائیل تنها در پی کسب محبوبیت است

رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، گفته است دست اسرائیل را در سرنگونی محمد مرسی، رئیس‌جمهوری برکنار شده مصر می‌بیند.

آقای اردوغان گفته در صورتی که کشورهای غربی به نتایج انتخابات احترام نگذارند، "رژیم‌های استبدادی" قدرت می‌گیرند. او گفته "کشورهای ثروتمند در جهان عرب" پشت کودتا هستند. به نظر می‌رسد اشاره آقای اردوغان به عربستان سعودی و چند کشور دیگر حاشیه خلیج فارس باشد.

عربستان سعودی گفته است که در هر صورتی به حمایت مالی از دولت موقت مصر خواهد پرداخت.

رجب طیب اردوغان در دیدار با رهبران منطقه‌ای حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم ترکیه، گفته است: "اینها در مصر چه می‌گویند؟ می‌گویند دموکراسی از صندوق رای درنمی‌آید. چه کسی پشت قضیه است؟ اسرائیل."

ارتش مصر یک ماه و نیم پیش با برکنار کردن محمد مرسی، اولین رئیس‌جمهوری که در انتخابات آزاد در مصر به قدرت رسیده بود، قانون اساسی را معلق کرد و دولتی موقت تشکیل داد.

اخوان‌المسلمین، گروه اصلی حامی محمد مرسی در مصر، دولت تحت حمایت نظامیان را به رسمیت نشناخت و اعتراضاتی علیه آن ترتیب داد. در جریان سرکوب این اعتراضات بیش از ۹۰۰ نفر جان باختند.

ترکیه یکی از معدود کشورهایی است که سرنگونی آقای مرسی را رسما کودتا نامیده و علیه آن به شدت موضع گرفته است.

آقای اردوغان گفته یکی از وزرای اسرائیلی پیش از انتخاباتی که حدود دو سال پیش در مصر برگزار شد، گفته بود: "حتی اگر اخوان‌المسلمین در انتخابات برنده شود، برنده نشده، چون دموکراسی صندوق رای نیست."

سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل از اظهارنظر درباره این موضع آقای اردوغان خودداری کرده و گفته است: "این حرفی نیست که ارزش نظر دادن داشته باشد."

رابطه میان اسرائیل و ترکیه در یکی دو سال اخیر تنش‌آمیز شده است. آقای اردوغان چندی پیش صهیونیسم را "جنایتی علیه بشریت" توصیف کرده بود.

مطالب مرتبط