گاردین: نیروهای امنیتی بریتانیا اطلاعات اسنودن را از بین بردند

Image caption هواداران اسنودن حین شهادت گرینوالد در پارلمان برزیل ماسک چهره اسنودن به صورت زده‌اند

سردبیر گاردین می‌گوید که درایوهای کامپیوتری حاوی اطلاعات فاش‌شده توسط ادوارد اسنودن در حضور نیروهای امنیتی بریتانیا از بین برده‌ شده‌اند.

آلن راسبریجر، سردبیر روزنامه بریتانیایی گاردین گفته است که اقدام به از بین بردن این اطلاعات نقطه اوج فشارهایی است که "چهره‌های در سایه" دولت بریتانیا در هفته‌های اخیر بر گاردین وارد کرده‌اند.

او می‌گوید پس از تهدید و فشار طولانی ماموران امنیتی در دفتر گاردین حضور یافتند و در حضور آنها کامپیوترهایی که اطلاعات اسنودن روی آنها بود از بین برده شدند. او این اتفاق را یکی از "عجیب و غریب‌ترین لحظاتی" دانسته که در تاریخ گاردین به چشم می‌خورد.

دولت بریتانیا از اظهارنظر درباره اتهامی که از طرف گاردین وارد شده خودداری می‌‎کند.

گاردین اولین رسانه‌ای بود که اطلاعات ادوارد اسنودن درباره جاسوسی غیرقانونی آژانس ملی امنیت ایالات متحده علیه شهروندان آمریکایی را افشا کرد. با افشای اطلاعات بیشتر روشن شد که آمریکا همچنین به شنود متحدان اروپایی خود نیز دست می‌زند.

گاردین می‌گوید به رغم نابود کردن اطلاعات اسنودن در کامپیوترهای لندن، کپی این اطلاعات در دفاتر دیگر گاردین وجود دارد.

دو روز پیش پلیس بریتانیا دیوید میراندا، پارتنر گلن گرینوالد، روزنامه‌نگاری را که اطلاعات اسنودن را منتشر کرد، بازداشت کرد. بازداشت دیوید میراندا تحت قانون ضدتروریسم انجام گرفت. دیوید میراندا شهروند برزیل است و آقای گرینوالد با او در برزیل زندگی می‌کند.

منتقدان می‌گویند دولت بریتانیا با اقدام به بازداشت شریک زندگی آقای گرینوالد قصد ارعاب روزنامه‌نگاران را دارد.

آقای میراندا گفته است که از پلیس بریتانیا شکایت خواهد کرد. گاردین هم اعلام کرده که در این پرونده از آقای میراندا حمایت خواهد کرد.

دولت بریتانیا اعلام کرده که در جریان بازداشت آقای میراندا بوده، اما دخالتی در این امر نداشته است.

در عین حال پلیس بریتانیا از اقدام خود دفاع کرده و گفته است وظیفه‌اش حفظ امنیت ملی و حفاظت از مردم بریتانیا در مقابل خطرها است.

مطالب مرتبط