نیروی دریایی استرالیا ده‌ها مهاجر غیرقانونی را از غرق شدن نجات داد

Image caption از ژانویه سال جاری بیش از ۱۳ هزار پناهجو از طریق قایق و به طور غیرقانونی وارد استرالیا شده اند

بیش از ۱۰۰ مهاجر غیر قانونی که با قایق به سوی استرالیا می رفتند، پس از واژگون شدن قایق شان توسط نیروی دریایی این کشور نجات یافتند.

مقام های دریایی استرالیا گفته اند که پس از دریافت اعلام خطر از قایقی در نزدیکی جزیره کریسمس، یک ناو به سوی محل سانحه فرستاده شد.

به گفته سازمان ایمنی دریایی استرالیا در مجموع ۱۰۶ نفر از آب گرفته شدند که دو نفر از آنها دچار مصدومیت جزیی شده اند.

این نهاد گفته که جست و جو برای یافتن افراد احتمالی بیشتر همچنان ادامه دارد. هنوز مشخص نیست که چند نفر دیگر هنوز پیدا نشده اند.

قایق حامل مهاجران غیرقانونی در شمال جزیره کریسمس واژگون شد که مسیر اغلب مهاجرانی است که به قصد پناهندگی از اندونزی راهی استرالیا می شوند.

موج مهاجران غیرقانونی که از طریق کشورهایی همچون اندونزی به استرالیا سفر می کنند و در آن کشور تقاضای پناهندگی می کنند در سال های اخیر افزایش یافته است.

بخش عمده ای از این پناهجویان را اتباع ایران و افغانستان تشکیل می دهند. بسیاری از آنها به وسیله قایق به استرالیا سفر می کنند و در سال‌های گذشته صدها مهاجر غیرقانونی ایرانی و افغان در پی واژگون شدن قایق شان جان خود را از دست دادند.

Image caption بخش عمده ای از پناهجویان را اتباع ایران و افغانستان تشکیل می دهند

از جمله ماه گذشته در پی غرق شدن قایق در جزایر کریسمس واقع در جنوب شرق آسیا که حامل ۹۷ پناهجو بود، یک کودک کشته و ۸ نفر دیگر مفقود شدند.

در ماه های اخیر استرالیا مقررات تقاضای پناهندگی را سخت کرده است و گفته است پناهجویان که به طور غیرقانونی وارد کشور می شوند، برای رسیدگی به پرونده شان خارج از خاک این کشور نگهداری خواهند شد.

مقررات جدید پناهندگی با مخالفت شدید سازمان های مدافع حقوق بشر رو به رو شد. سازمان ملل اعلام کرد که سیاست جدید استرالیا درباره پناهندگان "معیارهای لازم برای حمایت از پناهجویان" را ندارد.

مطابق مقررات جدید به درخواست‌های پناهجویانی که با قایق راهی استرالیا شده‌اند توسط گینه نو رسیدگی می‌شود و اگر نتیجه مثبت باشد، همان جا اسکان می‌یابند.

از ژانویه سال جاری بیش از ۱۳ هزار پناهجو از طریق قایق و به طور غیرقانونی وارد استرالیا شده اند. این رقم در سال ۲۰۱۲ به ۱۷ هزار نفر رسید.

مطالب مرتبط