مذاکرات مرزی تاجیکستان و قرقیزستان به سطح نخست وزیران ارتقا یافت

Image caption آقای ساتیبالدی یف گفت مسائل امنیت مناطق مرزی تاجیکستان و قرقیزستان در محور گفتگوی او با رئیس جمهوری تاجیکستان در دوشنبه قرار گرفت

مشکلات موجود در مناطق مرزی تاجیکستان و قرقیزستان در محور گفتگوهای نخست‌ وزیر قرقیزستان با رئیس جمهوری تاجیکستان در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، قرار گرفت.

ژنتارا ساتیبالدی‌یف، نخست‌وزیر قرقیزستان که روز چارشنبه ۲۱ اوت، پس از دیدار و گفتگو با امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان با خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت در کنار مسائل اقتصادی توجه جانبها در این ملاقات به مشکل امنیت مناطق مرزی میان این دو کشور متمرکز شد.

آقای ساتیبالدی‌یف این موضوع را "پیچیده" ارزیابی کرده و گفت تصمیم شده است اکنون سطح بررسی این موضوع که تا حالا در سطح معاونان نخست‌ وزیران دو کشور مطرح بود، به سطح نخست‌ وزیران تاجیکستان و قرقیزستان ارتقاء یابد.

او از شرح جزئیات "مشکلات امنیتی" در مناطق مرزی دو کشور و از ابراز نظر در باره قضیه اخیر در مرز مشترک تاجیکستان با قرقیزستان که در آن اعضای یک خانواده تاجیک کشته شده‌اند، خودداری کرد.

دو روز قبل در روستای چارکوه ناحیه اسفره در ولایت سغد تاجیکستان، پنج عضو یک خانواده از سوی افراد مسلح ناشناس کشته شده و ساکنان این روستا اتباع قرقیز را عاملان این حادثه خوانده‌اند.

در ماه آوریل سال جاری نیز میان ساکنان روستای وارخ ناحیه اسفره و روستای آقسای ولایت باتکنت در رابطه با بنیاد راه (جاده سازی) از جانب قرقیزها در منطقه مورد مناقشه، زد و خوردی به میان آمده بود که چهار پلیس تاجیک در اثر این حادثه زخمی شدند.

علت بروز اختلافات و ماجراهای پیوسته میان ساکنان ناحیه اسفره تاجیکستان و ولایت باتکنت قرقیزستان وجود اراضی مورد مناقشه و مشخص نبودن خطوط مرزی میان این دو کشور است.

با وجود مذاکرات زیاد میان هیئتهای تاجیکستان و قرقیزستان برای تعیین خطوط مرزی، جانبها تا حالا نتوانسته‌اند بر سر مناطق مورد اختلاف در مرز مشترک این دو کشور به توافق برسند.

طبق اطلاع رسمی تا کنون تنها ۵۹ درصد مرز ۹۷۰ کیلومتری تاجیکستان و قرقیزستان علامت‌‌گذاری شده و مذاکرات هیئتها در این زمینه به کُندی پیش می‌رود.

آقای ساتیبالدی‌یف گفت مذاکرات هیئتهای دولتهای تاجیکستان و قرقیزستان در جریان دیدار رسمی الماسبیک آتمبایف، رئیس جمهور قرقیزستان از تاجیکستان در سال آینده ادامه‌ خواهد یافت و ابراز امیدواری کرد که جانبها در جریان آن در مورد مسائل مورد بحث به توافق برسند.

مطالب مرتبط