پای نخست وزیر بریتانیا به ماجرای اسناد روزنامه گاردین کشیده شد

دولت بریتانیا تایید کرده است که پس از انتشار اسناد محرمانه ادوارد اسنودن در روزنامه گاردین، سر جرمی هیوود، مدیر کل دفتر نخست وزیری با آن روزنامه در تماس بوده است .

به گفته آلن روزبریجر، سردبیر روزنامه گاردین، بعد از انتشار اسناد محرمانه ای که ادوارد اسنودن افشا کرده، یک مقام بلند پایه که می گفت نقطه نظرهای دیوید کامرون، نخست وزیر، را ابلاغ می کند، با او صحبت کرده است.

اما آقای روزبریجر نگفت که دقیقا با چه کسی صحبت کرده بود.

در همین حال دیوید میراندا، شریک زندگی یک خبرنگار گاردین در مورد بازجویی ۹ ساعته خود در فرودگاه لندن می گوید که وقتی مجبور شد رمز عبور ای میل و کامپیوتر خود را به ماموران امنیتی بریتانیا بدهد، احساس کرد که مورد هجوم قرار گرفته است.

دیوید میراندا در مصاحبه با بی بی سی گفت او را تهدید کردند که اگر همکاری نکند ممکن است سر از زندان در بیاورد.

خطری که بریتانیا را تهدید می کند

روزنامه های بریتانیایی ایندیپندنت و دیلی میل دیروز (سه شنبه بیستم اوت) گزارش دادند که سر جرمی هیوود اوایل سال جاری با روزنامه گاردین تماس گرفته بود .

مقامات دولت بریتانیا گفته اند که اگر با روزنامه گاردین تماس نمی گرفتند به منزله شانه خالی کردن از تمام مسئولیت هایی بود که بعهده داشتند.

به گفته این مقامات، دولت بریتانیا از آن بیم داشت که در صورت افتادن این اسناد به دست افراد نادرست، امنیت بریتانیا با خطر روبرو شود.

گفتگوهای مقامات دولتی با روزنامه گاردین با موافقت کامل دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا انجام می گرفت.

یک سخنگوی نیک کلگ، معاون نخست وزیر بریتانیا گفت که به اعتقاد آقای کلگ، درخواست نابودی این اسناد از روزنامه گاردین کاملا منطقی بود.

این سخنگو افزود: "معاون نخست وزیر فکر می کرد که این درخواست بهتر از اقدام قانونی علیه روزنامه گاردین باشد. او مایل به حفظ آزادی روزنامه گاردین در انتشار این اسناد بود ولی ضمنا فکر می کرد که باید اقدام کافی برای حفظ امنیت و جان مردم بریتانیا به عمل آورد."

سخنگوی نیک کلگ در ادامه گفت: "در این مورد تفهیم و تفاهم وجود داشت که نابودی این اسناد از انتشار مطالب مربوط به آن در روزنامه گاردین جلوگیری نمی کند ، واین یک اقدام احتیاطی برای حفظ جان و امنیت مردم بریتانیا خواهد بود."

Image caption دفتر روزنامه گاردین در لندن

سردبیر روزنامه گاردین گفته است که پس از صحبت با مقامات دولتی، شاهد یکی از عجیب ترین وقایع در تاریخ این روزنامه بود:

"اسناد در زیرزمین به دست کارکنان روزنامه و در حالی که دو کارشناس مرکز ارتباطات دولتی بریتانیا بر آن نظارت داشتند، نابود شد."

سردبیر روزنامه گاردین سپس افزود: "ما می دانستیم که این اسناد را به دولت بریتانیا تحویل نخواهیم داد، پس می خواستیم آن را با نظارت دو کارشناس مرکز دولتی ارتباطات بریتانیا به دست خودمان نابود کنیم. این دو کارشناس به ما می گفتند که چه قسمت و به چه صورتی اطلاعات درایوهای کامپیوترها را از بین ببریم."

مرکز دولتی ارتباطات بریتانیا، بخشی از دستگاههای امنیتی کشور است که بر ارتباطات اعم از مخابرات، پست، اینترنت و غیره کنترل و نظارت دارد.

سردبیر گاردین گفت که اگر اطلاعات را به دولت تحویل می دادیم، این خیانت به منبعی بود که این اطلاعات را در اختیار ما قرار داده بود.

در همین حال، سر مالکوم ریفکیند که رئیس کمیته اطلاعات و امنیت بریتانیاست، به بی بی سی گفت: "نه آقای اسنودن و نه سردبیر گاردین یا سردبیر هر روزنامه دیگر، در موقعیتی نیستند که بتوانند در مورد ارتباط بین انتشار اطلاعات محرمانه و مبارزه علیه تروریسم به قضاوت بنشیند."

آقای ریفکیند سپس توضیح بیشتری در این مورد داد و گفت: "گاهی اوقات فکر می کنید که انتشار یک مدرک به تروریسم کمک نخواهد کرد در حالی که ممکنست کاملا در اشتباه باشید و سردبیر یا یک روزنامه نگار نمی تواند مانند کسی که در امور امنیتی تجربه دارد، در این مورد قضاوت کند ."

در همین حال دیوید میراندا، شریک زندگی گلن گرینوالد خبرنگار گاردین - که مطالبی در باره اسناد محرمانه ادوارد اسنودن انتشار داده است - گفته است که بابت بازداشت و ضبط وسایلش در فرودگاه هیترو از مقامات مسئول شکایت می‌کند.

مطالب مرتبط