رهبران اخوان المسلمین چه کسانی هستند؟

با توجه به سرکوبی اخیرگروه اخوان المسلمین در مصر، که در پی برکناری و بازداشت محمد مرسی رئیس جمهوری این کشور در ماه گذشته بود، شخصیت های مهم این گروه، یا بازداشت شده و یا در خفا به سرمی برند.

سایر اعضای این گروه با حضور در راهپیمایی های طرفداران محمد مرسی، و صحبت با رسانه های بین المللی، نمایندگی اخوان المسلین را در انظار عمومی به دست گرفته‌اند. ولی شخصیت های کلیدی اخوان المسلمین چه کسانی هستند؟

محمد بدیع

Image caption محمد بدیع

محمد بدیع، تا تاریخ ۲۰ اوت که بازداشت شد "مرشد عام اخوان المسلمین" و در تئوری رهبر این گروه بود.

او در سال ۱۹۴۳ در محله الکبری، در شمال قاهره متولد شد و رشته دامپزشکی را به پایان رساند. او در چندین دانشگاه مصر تدریس کرده است.

محمد بدیع تصدی چند پست اداری را در اخوان المسلمین داشت و تا قبل از این که در سال ۲۰۱۰، رهبری اخوان المسلمین را به عهده بگیرد مدت های طولانی به خاطر فعالیت های سیاسی اش زندانی بود.

در مراحل اولیه تظاهرات اخیر، آقای بدیع در تحصن طرفداران اخوان المسلمین در قاهره شرکت داشت. اظهارات ماه ژوئیه گذشته او که گفته بود: "سرنگون کردن مرسی، جنایت بزرگ تری از تخریب خانه کعبه با تبر است" بسیار بحث انگیز شد.

در تاریخ ۱۰ ژوئیه در ارتباط با اتهام تحریک مردم به قتل تظاهرکنندگان مخالف محمد مرسی، حکم دستگیری او صادر و از سفر به خارج منع شد.

محمد بدیع از هنگام صدور این حکم در خفا به سرمی برد ولی در ۲۰ اوت، یعنی چند روز پس از کشته شدن پسرش عمار در جریان ناآرامی های قاهره، بازداشت شد.

محمود عزت

Image caption محمود عزت

محمود عزت که پس از دستگیری محمد بدیع به سمت رهبر موقت اخوان المسلمین منصوب شده، از دهه ۱۹۶۰، از شخصیت های مهم اخوان المسلمین بود و از او به عنوان نگهبان دارایی و اسرار گروه، یاد می شد.

هنگامی که ۱۸ سال داشت به اخوان المسلمین پیوست و پله های ترقی را طی کرد و در سال ۲۰۱۲ معاون رهبر اخوان المسلمین شد.

روزنامه مصری الاهرام، از او به عنوان یک عضو افراطی در داخل اخوان المسلمین نام می برد. محمود عزت چندین بار به زندان افتاده و سالیان دراز در کنار سایر اعضای گروه از جمله محمد بدیع و خیرت الشاطر زندانی بوده است.

محمود عزت، با وجود نقش مهمی که دارد، فعالیت علنی زیادی ندارد. سعدالدین ابراهیم، استاد دانشگاه، محمود عزت را یک "معمای بزرگ"توصیف کرده و از او به عنوان "خطرناک ترین شخص" یاد می کند.

خیرت شاطر

Image caption خیرت شاطر

محمد خيرت سعد الشاطر،در زمان ریاست جمهوری حسنی مبارک به زندان افتاد. او در انتخابات ریاست جمهوری مصر در سال گذشته، اولین نامزد اخوان المسلمین برای این سمت بود ولی کمیسیون انتخاباتی صلاحیتش را رد کرد.

او معاون "مرشد عام" یا رهبر اخوان المسلمین است و تصور می شود تامین کننده اصلی نیازهای مالی این گروه است.

پس از سرنگونی محمد مرسی، آقای شاطر در تاریخ ۵ ژوئیه ۲۰۱۳، بازداشت و حساب های بانکی اش مسدود شد.

محمد البلتاجی

Image caption محمد البلتاجی

محمد البلتاجی، دبیر کل حزب آزادی و عدالت، شاخه سیاسی اخوان المسلمین و نماینده سابق مجلس مصر است. در جریان حمله اسرائیل به کشتی های حامل مواد غذایی برای ساکنان غزه، در سال ۲۰۱۰، او یکی از سرنشینان کشتی ماوی مرمره بود.

در تاریخ ۱۰ ژوئیه، دادستان مصر حکم جلب او را صادر کرد و چهار روز بعد دستور توقیف دارایی هایش صادر شد.

او که هنوز آزاد است تقریبا هر روز در تحصن در رابعه عدویه شرکت داشت و سخنرانی های آتشینی ایراد می کرد.

انتقاد رسانه های مصری از اخوان المسلمین، بیشتر متوجه آقای بلتاجی است که متهم شده در اقدامات خشونت آمیزی که به اعضای اخوان المسلمین نسبت داده شده، دست داشته است.

جهاد الحداد

جهاد الحداد، پسر عصام الحداد مشاور آقای مرسی در سیاست خارجی است. او مشاور ارشد و سخنگوی رسانه‌ای اخوان المسلمین است. تحصیلات خود را در دانشگاه مونتفورد در بریتانیا به پایان رسانده و به زبان انگلیسی تسلط دارد.

جهاد الحداد، در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری محمد مرسی در سال ۲۰۱۱، سمت استراتژیست رسانه ای او را داشت. جهاد الحداد تماس زیادی با رسانه های خارجی دارد و شبکه های تلویزیونی بی بی سی نیوز، اسکای نیوز و سی ان ان، مرتب با او مصاحبه می کنند.

احمد عارف

سخنگوی اخوان المسلمین در رسانه های عرب زبان، دندانپزشک است و در اسلام شناسی و نیز مسیحیت اطلاعات بسیار وسیعی دارد. با توجه به لحن نرم صحبت و شیوه میانه رویی که دارد، رسانه ها از انتصاب او استقبال کردند و او مرتبا در برنامه گفتگوهای تلویزیونی شرکت می کند.

آقای عارف که هنوز دستگیر نشده، به دفعات در تحصن رابعه عدویه شرکت و سخنرانی کرد.

عبدالرحمن البر

عبدالرحمن البر، که غالبا به عنوان "مفتی اخوان المسلمین" نیز از او نام برده می شود، بلندپایه ترین شخصیت مذهبی اخوان المسلمین و عضو دفتر ارشاد این گروه است. او هنوز بازداشت نشده و در بسیاری موارد در تحصن های طرفداران مرسی پیش نمازی نمازگزاران را داشته است.

عصام العریان

Image caption عصام العریان

عصام العریان، معاون حزب آزادی و عدالت و عضو سابق دفتر ارشاد اخوان المسلمین است. ماه گذشته دادستان حکم بازداشتش را صادر کرد ولی هنوز او دستگیر نشده است.

عصام العریان قبل از سرکوبی طرفداران محمد مرسی، میهمان دائم رسانه های داخلی و خارجی بود. اظهارات او در باره یهودیان مصر و امارات متحده عربی جار و جنجال زیادی به پا کرد.

مطالب مرتبط