محکومیت بین‌المللی حمله احتمالی شیمیایی در سوریه

Image caption دولت سوریه ادعاهای شورشیان را رد کرده و می گوید مخالفان در چندین نوبت از سلاحهای شیمیایی علیه مردم و سربازان استفاده کرده اند

محکومیت بین‌المللی حمله به یک حومه دمشق که گفته می‌شود از نوع شیمیایی بوده و صدها کشته در پی داشته، در حال افزایش است.

بریتانیا، فرانسه و ترکیه در صدر کشورهایی هستند که خواهان واکنش بین‌المللی قاطعانه به ادعای حمله شیمیایی روز چهارشنبه در سوریه شده اند.

مخالفان دولت سوریه می‌گویند در این حمله که در نزدیکی دمشق صورت گرفته، صدها نفر کشته شده‌اند.

در همین حال، به گزارش خبرگزاری فارس، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در گفتگوی تلفنی با احمد داووداوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفته است که چنانچه موضوع استفاده از سلاح شیمیایی صحت داشته باشد "قطعاً توسط گروه‌های تروریستی و تکفیری انجام شده است که در عمل نشان داده‌اند از هیچ جنایتی رویگردان نمی‌باشند."

به نوشته خبرگزاری فارس، آقای ظریف سوال کرده که "چگونه در حالی که بازرسان سازمان ملل در سوریه حضور دارند و دولت این کشور با تسلط در حال عقب راندن تروریست‌ها می‌باشد، دست به چنین اقدامی می‌زند؟"

Image caption آقای ظریف گفته است چنانچه موضوع استفاده از سلاح شیمیایی صحت داشته باشد "قطعاً توسط گروه‌های تروریستی و تکفیری انجام شده است که در عمل نشان داده‌اند از هیچ جنایتی رویگردان نمی‌باشند"

آقای داووداوغلو که از مخالفان سرسخت دولت سوریه است، امروز +در دیدار از آلمان گفته است که تمام خطوط قرمز در سوریه نقض شده اند ولی شورای امنیت قادر به اتخاذ تصمیم نبوده است.

بریتانیا نیز خواهان آن شده که بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل که هم اکنون در سوریه هستند، به شکل اضطراری به محل این حمله دسترسی پیدا کنند. این بازرسان از روز یکشنبه گذشته به سوریه رفته‌اند تا در مورد ادعاهای قبلی استفاده از مواد شیمیایی تحقیق کنند.

به جز بریتانیا، نمایندگان ٣۶ کشور عضو سازمان ملل، از جمله آمریکا و فرانسه که از مخالفان سرسخت دولت سوریه هستند، نیز خواستار اعزام بازرسان ویژه سازمان ملل به محل حادثه شده اند. اما هنوز علامتی حاکی از آنکه بازرسان سازمان ملل اجازه یابند از محل دیدن کنند، به چشم نمی خورد.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه گفته است اگر ثابت شود که دولت سوریه دست به حمله شیمیایی زده، باید به زور متوسل شد.

یان الیاسون، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد گفته است که ادعای حملات شیمیایی که سبب مرگ صدها نفر در نزدیکی دمشق شده، نشانه افزایش جدی سطح مناقشات است.

اما وزارت امور خارجه روسیه، در موضعی شبیه موضع دولت ایران، گفته است ادعای استفاده دولت سوریه از سلاح‌های شیمیایی، آن هم درست در زمانی که دولت بازرسان سازمان ملل را در سوریه پذیرا شده است، می تواند نشانه ای از برنامه‌ریزی قبلی برای تحریک افکار عمومی علیه دولت سوریه باشد.

شورای امنیت سازمان ملل پیشتر خواستار شفافیت در مورد حمله شیمیایی مورد ادعای شورشیان مسلح سوری شده بود.

دولت سوریه ادعاهای شورشیان را رد کرده و آنها را غیر منطقی و ساختگی عنوان کرده است. سوریه می گوید مخالفان دولت، خود در چندین نوبت از سلاح‌های شیمیایی علیه مردم و سربازان استفاده کرده اند.

سوریه می گوید سلاح‌های شیمیایی آن کشور هرگز در داخل کشور استفاده نخواهند شد و این سلاح‌ها تنها برای مقابله با دولت‌های متجاوز خارجی مهیا شده اند.

دکتر آلکس ککوله، استاد موسسه میکروبیولوژی دارویی در دانشگاه هاله آلمان گفته است شواهد موجود در یکی از تصاویر ویدیویی می تواند نشانه حمله با یک ماده شیمیایی باشد، اما بیماران هیچ یک عوارض ناشی از گاز سارین یا گاز اعصاب نداشتند.

مطالب مرتبط