سیاستمدار چینی شهادت همسرش را 'هذیان‌گویی زنی مجنون' خواند

بو شیلای در جلسه دوم دادگاه
Image caption بو شیلای اتهام فساد مالی را رد کرده و شهادت همسرش در این زمینه را دروغ خوانده است

بو شیلای، از مقامات سابق حزب کمونیست چین که به جرم رشوه‌خواری و سوء استفاده از قدرت محاکمه می‌شود، اظهارات گو کایلای، همسرش را در مورد دریافت رشوه رد کرد.

روز جمعه، ۲۳ اوت (۱ شهریور)، در دومین جلسه محاکمه بو شیلای، اظهارات گو کایلای نقل شد که گفته بود آقای بو می دانست که یکی از دوستان خانواده، مبلغی پول و یک ویلای تفریحی را به آنان هدیه کرده است.

سخنان گو کایلای، که در یک فیلم ویدیوئی ضبط شده و همراه با یک شهادتنامه کتبی در اختیار دادگاه قرار گرفته بود، با سخنان بو شیلای در جلسه روز پنجشنبه تناقض داشت که گفته بود که نه تنها رشوه‌ای دریافت نکرده بلکه از فعالیت‌های خلاف همسرش هم آگاهی نداشته است.

گو کایلای در پاسخ به این سئوال که آیا بو شیلای اطلاع داشت که او پسرشان، بو گواگوا، مبالغی را از یک کارخانه دار چینی دریافت کرده‌اند گفته بود که "او از همه چیز آگاه بود."

در واکنش به این اظهارات، بو شیلای گفت که همسرش "عوض شده، گویا جنون گرفته و دروغ‌پردازی می‌کند." وی در اشاره ای تلویحی به احتمال تهدید یا تطمیع همسرش توسط مقامات دولتی افزود که "تا آنجا که به من مربوط می‌شود، باید بگویم که شهادت همسرم تحت فشار روانی و توقع تخفیف مجازات اخذ شده است."

همسر بو شیلای پیشتر به جرم فساد مالی و قتل نیل هیوود، بازرگان بریتانیایی، محاکمه و به حبس ابد محکوم شده است. نیل هیوود در نوامبر سال ۲۰۱۱ درگذشت وگو کایلای در جریان محاکمه خود گفته بود که احتمال می‌داد آقای هیوود به پسرش آسیب بزند و به همین دلیل هم او را کشت.

پیگیری ماجرای مرگ این بازرگان بریتانیایی، که با خانواده بو روابط دوستانه‌ای داشت، به دستگیری گو کایلای و سقوط بو شیلای منجر شد.

سقوط مدعی رهبری

Image caption شیلای، همسر و پسرش در زمانی که از مقامات ارشد حزب کمونیست چین محسوب می شد

بو شیلای، ۶۴ ساله، پیشتر دبیر دفتر حزب کمونیست در کلانشهر چونگ کینگ بود و تا قبل ازدستگیری، از مقامات ارشد حزب کمونیست محسوب می‌شد و حتی این احتمال داده می شد که برای دستیابی به رهبری حزب و دولت به رقابت بپردازد.

برخی از ناظران بازداشت و محاکمه او را با جناح‌بندی درون حکومت کمونیستی چین بی ارتباط ندانسته‌اند.

به گفته آنان، رهبری حزب و دولت، رویکرد سیاسی بو شیلای، به خصوص ایجاد و بهره برداری از التهاب عمومی برای مقاصد سیاسی را یادآور روش‌های رایج در دوره مائوتسه تونگ دانسته و نسبت به بازگشت به شرایط آن دوره احساس نگرانی می‌کرد.

به گفته طرفداران بو شیلای، رهبری حزب که دارای گرایش‌های سرمایه داری است از آن واهمه داشت که افکار مائوئیستی آقای بو باعث بروز شکاف در داخل حزب و ایجاد تشنج در سطح جامعه شود و به همین دلیل هم، از فرصت قتل تاجر بریتانیایی برای پایان دادن به حیات سیاسی او بهره برداری کرد.

هفته گذشته رویترز به نقل از "دو منبع متفاوت" گزارش کرد که مقامات چینی به گو کایلای وعده داده‌اند که در صورت شهادت علیه همسرش، محکومیت او را تخفیف خواهند داد.

در گذشته، صدور حکم اعدام برای مقامات فاسد دولتی چین بی‌سابقه نبوده است اما به گفته ناظران، رهبران چین ترجیح می‌دهند محاکمه بو شیلای به سرعت و با صدور حکم زندان خاتمه یابد و شهادت همسر او از این جهت برای آنان ارزش دارد.

در مقابل، بو شیلای کوشیده است از فرصت این محاکمه برای رد کردن اتهامات بهره برداری کند.

مطالب مرتبط