نضال حسن درباره تیراندازی به همقطاران خود در ارتش آمریکا مجرم شناخته شد

Image caption این روان‌پزشک ارتش آمریکا، وکیل اختیار نکرده بود و دفاعیه هم نداشت

یک روان‌پزشک ارتش آمریکا که حدود سه سال پیش ۱۳ همقطار خود را در یک پایگاه نظامی در تگزاس به ضرب گلوله کشته بود، محکوم شده است.

سرگرد نضال مالک حسن که به قتل این ۱۳ نفر با برنامه‌ریزی قبلی و تلاش برای قتل ۳۲ نفر محکوم شده، ممکن است به اعدام محکوم شود.

این روان‌پزشک ارتش آمریکا که ۴۲ سال دارد، در دادگاه گفته است به روی سربازان غیرمسلح آمریکایی در پایگاه نظامی فورت‌هود آتش گشوده است تا از نیروهای طالبان در افغانستان محافظت کرده باشد.

هیئت منصفه که به اتفاق به محکومیت نضال حسن رای داده است، روز دوشنبه درباره نحوه مجازات او تصمیم می‌گیرد.

هر ۱۳ عضو هیئت منصفه باید به اتفاق آرا از دادگاه بخواهند که سرگرد نضال حسن را به اعدام محکوم کنند. در غیر این صورت، او به حبس ابد محکوم خواهد شد.

در نیم قرن گذشته، دادگاه ارتش آمریکا کسی از نیروهای نظامی را اعدام نکرده است.

پرونده پنج زندانی که در دادگاه ارتش آمریکا به اعدام محکوم شده‌اند، در مرحله تجدیدنظر است.

از جمله موانع اعدام توسط دادگاه ارتش آمریکا، دستوری است که باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده داده است.

سرگرد حسن، مسلمانی است که در ایالت ویرجینیای آمریکا به دنیا آمده است.

'متهم می‌خواهد اعدام شود'

Image caption جلسه دادگاه یک بار به تعویق افتاده بود چون نضال حسن حاضر نشده بود ریش خود را بزند

زمانی که حکم دادگاه برای نضال حسن خوانده شد، او هیچ واکنشی بروز نداد.

او در جلسه نخست دادگاه تایید کرده بود که به روی همقطارانش آتش گشوده است.

این روان‌پزشک ارتش آمریکا، وکیل اختیار نکرده بود و در فرصت دفاع از خود، صرفا از سه نفر از ۹۰ شاهد حاضر در دادگاه، سوال کرد. او همچنین هیچ شاهدی را برای دفاع از خود به دادگاه فرا نخواند و دفاعیه هم نداشت.

مشاوران حقوقی او که دادگاه برایش گماشته بود، در روند دفاع او فعالیتی نداشتند.

آنان به قاضی گفته‌اند که به نظرشان، نضال حسن در پی آن است که اعدام شود تا "به شهادت برسد".

قاضی این دادگاه نظامی کمی پیش از آن که هیئت منصفه وارد مشورت شود، گفت این تیراندازی به خاطر این رخ داده است که سرگرد نضال حسن عصبانی شده است.

اما متهم، به سخنان قاضی اعتراض کرد و تاکید کرد: "این کار تحت تاثیر خشم لحظه‌ای رخ نداده است. انگیزه کافی برای این کار وجود داشت چون این سربازان قرار بود به صحنه یک جنگ نامشروع فرستاده شوند."

این روان‌شناس ارتش آمریکا در نوامبر سال ۲۰۰۹ در یک مرکز درمانی که سربازان را پیش از اعزام به خارج از کشور معاینه می‌کرد، تیراندازی کرد.

دادستان‌ها می‌گویند او از چند هفته پیش با دقت برای این حمله آماده می‌شده است. به گفته آنان، نضال حسن به میدان تیر می‌رفته، یک اسلحه خریده و در شب عملیات، جیب‌های شلوار خود را با دستمال کاغذی پر کرده بوده تا گلوله‌های اضافه که به همراه داشته، صدا نکنند.

شاهدان گفته‌اند او چنان به‌سرعت اسلحه را پر می‌کرده که کسی نتوانسته متوقفش کند. عاقبت با شلیک یک افسر پلیس، نضال حسن زخمی شد و شلیک را متوقف کرد. او بر اثر این جراحت، از کمر به پایین فلج شده است و اکنون بر صندلی چرخ‌دار می‌نشیند.

مطالب مرتبط