ادامه محاکمه بو شیلای، سیاستمدار چینی

Image caption بو شیلای اوایل سال ۲۰۱۲ از مقامش به عنوان رهبر حزب کمونیست در منطقه مهم چونگ چینگ برکنار شد

بو شیلای، سیاستمدار چینی که تحت محاکمه است، در سومین روز جلسه محاکمه خود اظهارات شهود در مورد اتهام فساد را به تمسخر گرفت.

یکی از شاهدان گفت دیده است که آقای بو به همسرش گفته بود از یک شرکت ساختمانی در بندر دالیان، که بو شیلای قبلا شهردار آن بوده، هشتصد هزار دلار بگیرد.

اما بو شیلای پاسخ داد که فقط یک آدم احمق در مقابل دیگران درباره گرفتن رشوه حرف می‌زند.

خلاصه روند دادگاه که در شهر جینان چین در جریان است، بر روی شبکه اجتماعی ویبو گذاشته شده.

بو شیلای که رییس حزب کمونیست در چونگ‌کینگ بوده، با اتهام‌های رشوه، فساد مالی و سوء استفاده از قدرت مواجه است اما آنها را رد می‌کند.

یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی می‌گوید با آنکه آقای بو با فصاحت کلام از خود دفاع می‌کرد، احتمال دارد که در اتهام های فساد و سوءاستفاده از قدرت مقصر شناخته شود.

خانواده بو شیلای از سرشناس ترین خانواده‌های چینی است و خبرنگاران می‌گویند محاکمه او برای همه چینی‌ها اهمیت دارد.

محبوبیت و جاه‌طلبی آقای بو، او را به رقیبی جدی برای رهبران ارشد حزب کمونیست چین تبدیل کرده بود. او تا قبل ازدستگیری، از مقامات ارشد حزب کمونیست محسوب می‌شد و حتی این احتمال داده می شد که برای دستیابی به رهبری حزب و دولت رقابت کند.

دادگاه هنوز در مورد اتهام مهم‌تر بو شیلای در سوء استفاده از قدرت رسیدگی نکرده است. آقای بو متهم است که در مورد دست داشتن همسرش در قتل یک بازرگان بریتانیایی لاپوشانی کرده است.

این مقام سابق حزب کمونیست چین دیروز در دومین جلسه محاکمه خود اظهارات گو کایلای، همسرش، را در مورد دریافت رشوه رد کرد و آن را "هذیان‌گویی یک زن مجنون" خواند.

روز جمعه، ۲۳ اوت (۱ شهریور)، در دومین جلسه محاکمه اظهارات گو کایلای نقل شد که گفته بود آقای بو می‌دانست که یکی از دوستان خانواده، مبلغی پول و یک ویلای تفریحی را به آنان هدیه کرده است.

سخنان همسر بو شیلای که در یک فیلم ویدیوئی ضبط شده و همراه با یک شهادتنامه کتبی در اختیار دادگاه قرار گرفته بود، با سخنان خود بو شیلای در جلسه اول دادگاه تناقض داشت که گفته بود که نه تنها رشوه‌ای دریافت نکرده بلکه از فعالیت‌های خلاف همسرش هم آگاهی نداشته است.

همسر بو شیلای پیشتر به جرم فساد مالی و قتل نیل هیوود، بازرگان بریتانیایی، محاکمه و به حبس ابد محکوم شده است. نیل هیوود در نوامبر سال ۲۰۱۱ درگذشت و گو کایلای در جریان محاکمه خود گفته بود که احتمال می‌داد آقای هیوود به پسرش آسیب بزند و به همین دلیل هم او را کشت.

پیگیری ماجرای مرگ این بازرگان بریتانیایی، که با خانواده بو روابط دوستانه‌ای داشت، به دستگیری گو کایلای و سقوط شوهر او، بو شیلای، منجر شد.

مطالب مرتبط