سوریه اجازه بازرسی از محل 'حمله شیمیایی' حومه دمشق را داد

حق نشر عکس Reuters
Image caption آنگلا کین، رئیس برنامه خلع سلاح سازمان ملل، دیروز وارد دمشق شد

دولت سوریه با انتشار بیانیه‌ای گفته است به تیم بازرسی سازمان ملل متحد اجازه می‌دهد از محلی در حومه دمشق که گفته می‌شود چهارشنبه گذشته هدف حمله شیمیایی قرار گرفت، بازرسی کنند.

این بیانیه در تلویزیون دولتی سوریه قرائت شده است.

دولت سوریه همچنین موافقت کرده که آتش‌بسی موقت در منطقه مورد بحث برقرار شود تا بازرسان سازمان ملل امنیت لازم برای انجام تحقیقاتشان را داشته باشند.

دقایقی قبل از آن، کاخ سفید گفته بود هر گونه تصمیم سوریه برای دادن دسترسی دیرهنگام به تیم سازمان ملل به این منطقه دیر است زیرا طی پنج روز اخیر به دلیل گلوله باران منطقه توسط نیروهای دولتی و دیگر اقدامات عمدی، آثار حمله از بین رفته است.

یک مقام ارشد کاخ سفید گفت آمریکا تردید ناچیزی درباره این دارد که دولت سوریه هفته گذشته از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

وی گفت نتیجه‌گیری آمریکا بر اساس گزارش‌های مربوط به تعداد قربانیان، علائم حمله شیمیایی بر بدن افراد کشته شده یا مجروح و اظهارات شاهدان عینی است.

'خط قرمز'

پیش از آن نیز سوریه هشدار داده بود که مداخله نظامی آمریکا در جنگ داخلی این کشور ممکن است کل خاورمیانه را به آتش بکشاند.

عمران زعبی، وزیر اطلاع‌رسانی سوریه، گفت کشورش با دوستانی که در منطقه دارد قدرتمند باقی خواهد ماند.

امروز همچنین سرتیپ مسعود جزایری، معاون ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران، به آمریکا هشدار داد که مداخله نظامی احتمالی در سوریه "پیامدهای شدیدی" برای ایالات متحده خواهد داشت.

آقای جزایری گفت: "آمریکا محدوده خط قرمز جبهه سوریه را می‌داند و هرگونه عبور از خط قرمز سوریه پیامدهای شدید برای کاخ سفید در پی خواهد داشت."

اظهارات وزیر اطلاع‌رسانی سوریه و سرتیپ جزایری پس از آن صورت گرفت که باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا و دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، از گزارش های مربوط به انجام حمله شیمیایی در سوریه اظهار نگرانی عمیق کردند.

باراک اوباما و دیوید کامرون روز شنبه در یک گفت و گوی تلفنی ضمن بررسی اوضاع در سوریه از ادامه رایزنی های خود درباره کاربرد تسلیحات شیمیایی در این کشور و اقدام احتمالی جامعه بین‌المللی خبر دادند.

آنگلا کین، نماینده ارشد سازمان ملل در امور خلع سلاح دیروز برای متقاعد کردن دولت سوریه به دادن اجازه دسترسی به بازرسان این سازمان به محل حمله وارد دمشق شد.

چهارشنبه گذشته گزارش شد که صدها غیرنظامی در اثر کاربرد تسلیحات شیمیایی در یکی از مناطق اطراف دمشق، پایتخت سوریه، کشته و زخمی شده‌اند.