سوریه: حمله خارجی به ما خاورمیانه را به آتش می‌کشاند

سوریه هشدار داده که مداخله نظامی آمریکا در جنگ داخلی این کشور ممکن است کل خاورمیانه را به آتش بکشاند.

عمران زعبی، وزیر اطلاع‌رسانی سوریه، گفت کشورش با دوستانی که در منطقه دارد قدرتمند باقی خواهد ماند.

او گفته: "احتمال حمله نظامی به سوریه ضعیف است، چرا که سوریه هنوز کشوری است قدرتمند."

وزیر اطلاع‌رسانی سوریه با اشاره به قدرت نهادها و ارتش و متحدان منطقه‌ای این کشور گفته حمله به سوریه "مثل قدم زدن در پارک نخواهد بود."

پیش از صحبت‌های آقای زعبی سرتیپ مسعود جزایری، معاون ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران، به آمریکا هشدار داد که مداخله نظامی احتمالی در سوریه "پیامدهای شدیدی" خواهد داشت.

با وقوع حمله شیمیایی در حومه دمشق تنش بر سر بحران این کشور جنگ‌زده بالا رفته است.

جبهه نصرت، یکی از گروه‌های اسلام‌گرای افراطی که گفته می‌شود جنگجویانی آموزش‌دیده و منظم دارد، تهدید کرده که به انتقام حمله اخیر مناطق علوی‌نشین را هدف قرار خواهد داد.

'موشک مشکلی حل نمی‌کند'

حکومت سوریه اقدام به حمله شیمیایی را رد می‌کند و می‌گوید مخالفان به این کار دست زده‌اند. سازمان ملل خواستار امکان دسترسی بازرسان خود به مناطق مورد حمله شده و در این زمینه در حال رایزنی با مقام‌های سوری است.

آمریکا، بریتانیا و فرانسه گفته‌اند در صورت اثبات اقدام به حمله شیمیایی توسط دولت سوریه ممکن است به اقدام نظامی دست بزنند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل هم گفته اسرائیل آماده است که اگر خطری تهدیدش کند به اقدامات لازم دست بزند.

در عین حال جهاد مقدیسی، سخنگوی سابق وزارت خارجه سوریه که از این کشور گریخته است، در اولین مصاحبه رادیوتلویزیونی خود به بی‌بی‌سی گفت اگر واقعا حکومت سوریه به حمله شیمیایی دست زده باشد، این کار شبیه به خودکشی است.

با این حال آقای مقدیسی تاکید کرده دخالت خارجی مشکلی را حل نخواهد کرد. او گفته موشک‌ها مشکلی را حل نمی‌کنند و تنها سطح درگیری را بالا می‌برند.

بحران سوریه، که با سرکوب خشونت‌بار تظاهرات اعتراضی مخالفان به جنگ داخلی بدل شده، تاکنون بیش از صدهزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جا گذاشته است.

مطالب مرتبط