نگرانی 'عمیق' اوباما و کامرون از حملات شیمیایی در سوریه

Image caption سازمان ملل متحد در پی دسترسی به محله های مورد حمله است

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا می گویند از گزارش های منتشر شده درباره کاربرد تسلیحات شیمیایی در سوریه به شدت نگران هستند.

رهبران آمریکا و بریتانیا روز شنبه در یک گفت و گوی تلفنی ضمن بررسی اوضاع در سوریه از ادامه رایزنی های خود درباره کاربرد تسلیحات شیمیایی در این کشور و اقدام احتمالی جامعه بین المللی خبر دادند.

گزارش های منتشر شده بیانگر کشته و زخمی شدن صدها غیرنظامی در اثر کاربرد تسلیحات شیمیایی در یکی از مناطق اطراف دمشق، پایتخت سوریه است.

همزمان، کاخ سفید از جلسه مشاوران نظامی و امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید خبر داده است.

بنا بر بیانیه منتشر شده به وسیله کاخ سفید، در این جلسه که با حضور باراک اوباما برگزار شد، گزینه های مختلف برای پاسخگویی به کاربرد احتمالی سلاح شیمیایی به وسیله حکومت سوریه بررسی شد.

در پی انتشار تصاویر مجروحان شیمیایی فشار داخلی و خارجی بر دولت باراک اوباما برای اقدام علیه حکومت بشار اسد افزایش یافته است.

مخالفان حکومت سوریه، دولت بشار اسد را به کاربرد سلاح شیمیایی متهم کرده اند اما مقام های سوری این موضوع را رد می کنند.

ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه روز شنبه در گفت و گوی تلفنی با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی خود مخالفان را به استفاده از این گونه تسلیحات متهم کرد.

به گفته آقای معلم گروه های "تکفیری و تروریستی" مسئول کاربرد تسلیحات شیمیایی علیه غیرنظامیان سوری هستند.

روسیه نیز از در اختیار داشتن شواهدی خبر داده که بیانگر دست داشتن مخالفان در کاربرد تسلیحات شیمیایی است.

آقای معلم همچنین از عزم دولتش برای همکاری با هیات تحقیق سازمان ملل متحد خبر داد.

آنگلا کین، نماینده ارشد سازمان ملل در امور خلع سلاح برای متقاعد کردن دولت سوریه به دادن اجازه دسترسی و بازرسی از حومه دمشق که ادعا شده مورد حمله شیمیایی قرار گرفته، وارد این کشور شده است.

جلسه در کاخ سفید

پزشکان بدون مرز اعلام کرده است که بیمارستان‌های مرتبط با این سازمان غیردولتی در سوریه حدود ۳۶۰۰ بیمار که دارای نشانه های مسمومیت با گاز اعصاب بودند را تحت درمان قرار داده‌اند و از میان آنها ۳۵۵ نفر جان باخته‌اند.

بنا بر اعلام این سازمان، این بیماران به سه بیمارستان مختلف در استان دمشق مراجعه کرده‌ بودند.

آقای اوباما شنبه در کاخ سفید با جو بایدن، معاون رئیس جمهوری، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی، جان برنان رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، مارتین دمپسی، فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح و سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد دیدار کرد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و چاک هیگل، وزیر دفاع این کشور از راه دور و با ویدیو کنفرانس در این جلسه شرکت کردند.

کاخ سفید از انتشار محتوای گفت و گوها خودداری کرده است.

یک مقام کاخ سفید پیش از جلسه روز شنبه گفت: "طیفی از گزینه ها را در اختیار داریم و بسیار سنجیده عمل خواهیم کرد و بر اساس منافع ملی خود و ارزیابی کارهایی که می تواند به پیش برد اهدافمان در سوریه کمک کند، تصمیم گیری خواهیم کرد."

باراک اوباما تاکنون از دخالت مستقیم در مناقشه سوریه خودداری کرده است. او سال گذشته کاربرد تسلیحات شیمیایی در این کشور را "خط قرمز" خود نامیده بود.

آقای اوباما جمعه در مصاحبه با شبکه خبری سی ان ان گفت که ایالات متحده هنوز در حال گردآوری اطلاعات درباره حمله شیمیایی چهارشنبه در سوریه است.

گزارش ها بیانگر جمع بندی اولیه سازمان های اطلاعاتی آمریکا و متحدان غربی آن مبنی بر دست داشتن حکومت سوریه در حملات شیمیایی روز چهارشنبه است.

در حالی که انتقاد از عملکرد دولت اوباما در رابطه با وضع سوریه افزایش یافته است، چاک هیگل، وزیر دفاع ایالات متحده گفته است که نیروی دریایی این کشور در آب های نزدیک‌تر به این کشور مستقر می شود تا در صورت دستور اقدام نظامی علیه حکومت بشار اسد، آمادگی داشته باشد.

آقای هیگل به جزئیات بیشتری اشاره نکرده اما گزارش ها نیز حاکی از آن است که حضور نیروی دریایی آمریکا در شرق دریای مدیترانه تقویت شده است.

مقام های آمریکایی تاکید دارند که دستوری مبنی بر آمادگی برای اقدام نظامی دریافت نکرده‌اند.

مطالب مرتبط