"یونان ۱۰ میلیارد یورو دیگر می خواهد"

Image caption وزیر بازرگانی یونان می گوید کشورش احتمالا به ۱۰ میلیارد دلار کمک اقتصادی دیگر نیاز دارد.

وزیر بازرگانی یونان می گوید کشورش احتمالا به ۱۰ میلیارد دلار کمک اقتصادی دیگر نیاز دارد اما تدابیر تازه ای برای ریاضت اقتصادی را در برابر این کمک نخواهد پذیرفت.

یانیس استورناراس گفت اگر حمایت بیشتری از یونان لازم باشد، چیزی در حدود ۱۰ میلیارد یورو، یا درهر حال بسیار کمتر از کمک های پیشین خواهد بود."

یونان درحال حاضر دوبار کمک اقتصادی دریافت کرده که به ۲۴۰ میلیارد یورو بالغ می شود.

در همین حال انگلا مرکل صدراعظم آلمان نسبت به کمک بیشتر به یونان هشدار داده است.

خانم مرکل گفته است چنین اقدامی جرقه "بی ثباتی متواتر" را خواهد زد و نتیجه اش این خواهد بود که آمادگی سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری دوباره در منطقه اقتصادی یورو نقش بر آب خواهد شد.

ولفگانگ شوبل وزیر بازرگانی آلمان برای اولین بار چند هفته پیش گفت یونان برای غلبه بر کمبودهای بودجه ای خود به کمک اقتصادی دیگری نیاز خواهد داشت.

خانم مرکل تا سه هفته دیگر برای سومین دور در انتخابات کشورش شرکت خواهد کرد و موضوع کمک به یونان مسئله ای حساس در آلمان است.

بسیاری از آلمانی ها حس می کنند که تا همین حالا هم به اندازه کافی برای حل بحران اقتصادی اروپا کمک کرده اند.

صندوق پول بین المللی ماه گذشته پیش بینی کرد یونان در سال ۲۰۱۴ به یازده میلیارد یورو نیاز خواهد داشت.

تدابیر ریاضتی بیشتر

آقای استورناراس روز یکشنبه به روزنامه یونانی پورتو تما گفت کمک های تازه ای که یونان لازم دارد از دفعات پیش کمتر است اما هشدار داد که یونان به کاهش بودجه بیش از این تن نخواهد داد

در پی رکود اقتصادی در اروپا اقتصاد یونان بیش از هر کشور دیگری کوچک شد، چرا که کمک های اقتصادی اتحادیه به این کشور تنها در صورت کاهش بودجه جدی عملی می شد.

بیشتر ۱۸ عضو منطقه پولی یورو اوایل سال جاری رکود را پشت سرگذاشتند.

قرار است کمیسیون اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین المللی پول، سه نهادی که به یونان وام داده اند پاییز برنامه کمک های اقتصادی خود به یونان را بازبینی کنند.

مطالب مرتبط