دادستان‌ چینی: نباید نرمشی در قبال بو شیلای نشان داده شود

دادستان دادگاهی که بو شیلای، از مقامات سابق حزب کمونیست چین در آن محاکمه می شود، گفت که به دلیل جدی بودن اتهامات فساد و سو استفاده از قدرت و همچنین به دلیل آن که آقای بو هیچگونه اظهار ندامتی نکرده،نباید نرمشی در قبال او صورت بگیرد.

آقای بو در آخرین روز محاکمه در سخنانی گفت که اعترافات قبلی او تحت فشار صورت گرفته و او امیدوار بوده که با این اقدام بتواند موقعیت سیاسی خود را در حزب کمونیست حفظ کند.

بو شیلای، ۶۴ ساله که پیشتر دبیر دفتر حزب کمونیست در کلانشهر چونگ کینگ بود و تا قبل از دستگیری، از مقامات ارشد حزب کمونیست چین محسوب می شد، در جریان پنج روز محاکمه اتهامات وارده به خود را رد کرد.

آقای بو روز گذشته در چهارمین روز از محاکمه خود اتهام مطرح شده توسط وانگ لیجون، از مقام‌های ارشد پلیس را رد کرد.

رییس پلیس شهر چونگ‌کینگ، که بو شیلای رییس حزب کمونیست آن بود، گفت بو شیلای تلاش کرده بود در مورد قتلی که همسرش مرتکب شده، لاپوشانی کند. آقای بو این مقام پلیس را دروغگو خواند و گفت او شخصیتی پست دارد.

قرار است رای دادگاه در جلسه ای که بعدا زمان آن مشخص می شود، اعلام شود.

برخی از ناظران بازداشت و محاکمه او را با جناح بندی درون حکومت کمونیستی چین بی ارتباط ندانسته اند.

بسیاری از تحلیلگران می‌گویند نتیجه این محاکمه از قبل تعیین شده و آقای بو در پایان دادگاه مقصر شناخته خواهد شد اما ناظران می‌گویند او دفاع محکمی از خود کرده است.

گو کایلای، همسر بو شیلای پیشتر به جرم فساد مالی و قتل نیل هیوود، بازرگان بریتانیایی، محاکمه و به حبس ابد محکوم شده بود.

نیل هیوود در نوامبر سال ۲۰۱۱ درگذشت وگو کایلای در جریان محاکمه خود گفته بود که احتمال می‌داد آقای هیوود به پسرش آسیب بزند و به همین دلیل هم او را کشت.

پیگیری ماجرای مرگ این بازرگان بریتانیایی، که با خانواده بو روابط دوستانه‌ای داشت، به دستگیری گو کایلای و سقوط بو شیلای منجر شد.

مطالب مرتبط