بازدید بازرسان سازمان ملل از محل وقوع 'حمله شیمیایی' در حومه دمشق

تیم بازرسان سازمان ملل که امروز (دوشنبه ۲۶ اوت) برای تحقیق در مورد احتمال حمله شیمیایی وارد حومه دمشق شده بود، پس از سه ساعت این محل را ترک کرد.

در همین رابطه بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل گفته است که این کارشناسان از دو بیمارستان بازدید کرده و با شاهدان، بازماندگان و پزشکان دیدار کرده و نمونه هایی از محل را جمع آوری کردند.

آقای بان از این تیم به دلیل کار در شرایطی بسیار خطرناک قدردانی کرد.

هنگامی که تیم بازرسان سازمان ملل در حال عزیمت به سوی محل بودند، تک تیراندازان ناشناس به سوی آنها تیراندازی کردند.

دولت سوریه و شورشیان طرف مقابل را به دست داشتن در این حمله متهم کرده‌اند.

گفته شد که یکی از خودروها چندین بار هدف تیراندازی قرار گرفت. اما این حمله تلفاتی نداشته است.

در همین حال سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته است که هر گونه مداخله نظامی در سوریه بدون مجوز سازمان ملل ناقض قوانین بین المللی است.

آقای لاوروف این سخنان را پس از آن بیان کرد که ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا در گفتگویی با بی بی سی از احتمال پاسخ نظامی، بدون مجوز سازمان ملل در مورد استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه خبر داد.

Image caption بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل از تیم کارشناسان به دلیل کار در شرایطی بسیار خطرناک قدردانی کرد

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه می‌گوید غرب هیچ مدرکی دال بر استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی ندارد

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه پس از چند روز و در پی فشارهای بین المللی به تیم بازرسان سازمان ملل اجازه داد که وارد این منطقه که روز چهارشنبه گذشته (۲۱ اوت) هدف حمله شیمیایی قرار گرفت، شوند.

صدها نفر در پی این حمله کشته و شمار زیادی مجروح شدند.

آمریکا و بریتانیا گفته اند بسیاری از شواهد موجود دراین منطقه پس از گذشت ۵ روز از وقوع این حمله از بین رفته است.

در همین حال بشار اسد در گفتگویی با روزنامه روسی ایزوستیا ضمن رد اتهامات وارده مبنی بر دست داشتن نیروهای دولتی در این حمله، به آمریکا در مورد مداخله نظامی در این کشور هشدار داد.

آقای اسد گفت: "اگر کسی قصد دارد تا سوریه را به عروسک خیمه شب بازی غرب تبدیل کند، باید بگویم که چنین اتفاقی نخواهد افتاد."

بحران سوریه، که با سرکوب خشونت‌بار تظاهرات اعتراضی مخالفان به جنگ داخلی بدل شده، تاکنون بیش از صدهزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جا گذاشته است.

مطالب مرتبط