ترکیه: به هر ائتلافی علیه سوریه می‌پیوندیم

Image caption وزیر خارجه ترکیه چند روز پیش با احمد جربا، از رهبران یکی از گروه‌های مخالف بشار اسد دیدار کرد

احمد داوداوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، گفته است که اگر توافقی گسترده و در سطح شورای امنیت سازمان ملل برای اقدام به حل بحران سوریه شکل نگیرد، ترکیه به هر ائتلاف بین‌المللی دیگر علیه سوریه خواهد پیوست.

آقای داوداوغلو گفته: "اولویت ما همیشه با عمل مشترک با جامعه جهانی و بنا به تصمیمات سازمان ملل است. اما اگر شورای امنیت سازمان ملل برای نتواند برای چنین امری تصمیم بگیرد، بدیل‌های دیگر در دستورکار قرار خواهند گرفت."

او افزوده هم‌اکنونی گروهی متشکل از ۳۶-۳۷ کشور مشغول رایزنی درباره راه‌های مداخله در بحران سوریه هستند و "اگر در خلال این روند ائتلافی ضد سوریه شکل بگیرد، ترکیه جای خود را در آن ائتلاف خواهد داشت."

اظهارات وزیر خارجه ترکیه پس از آن منتشر می‌شود که به دنبال وقوع یک حمله شیمیایی در حومه دمشق، که مسئول آن مشخص نیست، احتمال مداخله نظامی ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه در سوریه قوت گرفته است.

سوریه موافقت کرده تا امنیت بازرسان سازمان ملل را تامین کند و به آنان اجازه داده تا از محل وقوع حمله بازدید کنند.

با این حال ایالات متحده و بریتانیا می‌گویند دیگر برای تحقیق درباره ماهیت حمله و عامل آن دیر شده است. آنها می‌گویند تردید ناچیزی درباره این دارند که حکومت بشار اسد از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته است روسیه عمیقا درباره قصد اقدام نظامی کشورهای غربی علیه سوریه نگران است.

مطالب مرتبط