جان کری دولت سوریه را عامل کاربرد سلاح شیمیایی دانست

درمان مجروحان حمله
Image caption گروه پزشکان بدون مرز می گوید 355 نفر در آن حمله کشته شده اند

جان کری وزیر خارجه آمریکا آنچه را که او "قباحت اخلاقی" دولت سوریه در استفاده از سلاح های شیمیایی علیه مردم خود خوانده محکوم کرده است.

آمریکا و متحدانش درحال بررسی چگونگی واکنش نشان دادن به این واقعه از جمله استفاده از نیروی نظامی هستند هرچند روسیه، از متحدان حکومت سوریه، علیه چنین اقدامی هشدار داده است.

آقای کری گفت که تصاویر حمله با آنچه به نظر می رسد حمله با سلاح شیمیایی به نقطه ای در نزدیکی دمشق پایتخت سوریه باشد "واقعی و قانع کننده" و "غیرقابل انکار" است.

او گفت که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا درحال بررسی چگونگی واکنش نشان دادن به این واقعه است.

آقای کری گفت: "اشتباه نکنید، آقای اوباما بر این باور است که کسانی که از خباثت آمیزترین سلاح های جهان علیه آسیب پذیرترین مردم جهان استفاده می کنند باید مسئول شناخته شوند."

بعد از او جی کارنی سخنگوی کاخ سفید گفت: "به نظر ما تردید خیلی کمی هست که رژیم سوریه مقصر است."

بشار اسد رئیس جمهور سوریه روز دوشنبه در مصاحبه ای با روزنامه روسی ایزوستیا علیه اقدام نظامی به آمریکا هشدار داد.

او گفت: "اگر کسی خواب دیده که سوریه عروسک خیمه شب بازی غرب باشد، چنین نخواهد شد."

دولت سوریه تکذیب می کند که این حمله را انجام داده است.

باراک اوباما روز دوشنبه همچنین در مورد خشونت های سوریه با کوین راد نخست وزیر استرالیا تلفنی صحبت کرد. آنها در باره واکنش احتمالی جامعه جهانی رایزنی کردند.

واکنش روسیه

روسیه از متحدان نزدیک دولت سوریه به شدت علیه هرگونه اقدام نظامی غرب در سوریه هشدار داده است.

آقای لاوروف همچنین گفت که استفاده از زور بدون حمایت شورای امنیت "نقض فاحش قوانین بین المللی خواهد بود."

شورای امنیت سازمان ملل در مورد بحران سوریه دچار تفرقه است. روسیه و چین با دخالت نظامی مخالفند اما بریتانیا و فرانسه هشدار می دهند که در صورت "نیاز شدید براساس شرایط انساندوستانه" امکان عبور از سازمان ملل وجود دارد.

Image caption آقای کری می گوید دولت سوریه چیزی برای پنهان کردن دارد

آقای کری در بیانیه ای که روز دوشنبه برای خبرنگاران در واشنگتن قرائت کرد گفت: "آنچه هفته پیش در سوریه شاهد بودیم باید وجدان جهان را تکان دهد. زیرا از هرگونه معیار اخلاقی تجاوز می کند."

او افزود که دولت آمریکا اطلاعات اضافی در مورد آن حمله دارد که در روزهای آینده علنی خواهد کرد.

او گفت که این تاخیر در دادن اجازه به بازرسان سازمان ملل برای بازدید از محل حمله نشانه آن است که دولت سوریه می خواهد چیزی را پنهان کند.

آقای کری گفت: "حمله به این ناحیه، گلوله باران و تخریب نظام مند شواهد، رفتار دولتی نیست که چیزی برای پنهان کردن نداشته باشد. تصمیم دیرهنگام رژیم (سوریه) در دادن اجازه دسترسی (به محل حمله) دیرتر از آن صورت می گیرد که اعتباری داشته باشد."

الیوت انگل عضو ارشد حزب دموکرات در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا دوشنبه شب در بیانیه ای نوشت که جان کری در مورد سوریه با او رایزنی کرده است: "من خوشحالم که دولت در مورد این مساله مهم سیاست خارجی با کنگره رایزنی می کند. در محاوره ای که داشتیم، من این نظر را بیان کردم که ما باید به شیوه ای مناسب و به طور سریع و در هماهنگی با متحدان خود، به استفاده رژیم اسد از سلاح های شیمیایی پاسخ دهیم."

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه پیشتر به خبرنگاران گفت که غرب نتواسته است استفاده از سلاح های شیمیایی را ثابت کند.

او به گمانه زنی هایی دایر بر اینکه کشورهای غربی ممکن است اقدام نظامی علیه دولت سوریه بدون مجوز سازمان ملل متحد را در نظر داشته باشند واکنش نشان می داد.

ارتش آمریکا اخیرا حضور خود در آب های مدیترانه را تقویت کرده و فرماندهان نظامی آمریکا، بریتانیا و متحدان آنها در اردن تشکیل جلسه داده اند.

تحلیلگران می گویند که محتمل ترین اقدام آمریکا پرتاب موشک های کروز از کشتی ها علیه تاسیسات نظامی سوریه خواهد بود.

تیراندازی به سوی بازرسان

ساعاتی پیش از سخنان آقای کری بازرسان سلاح های شیمیایی سازمان ملل که برای بازدید از محل حمله به اطراف دمشق می رفتند هدف تیراندازی تک تیراندازها قرار گرفتند که کسی در آن آسیب ندید.

تیم بازرسان به یکی از پنج نقطه اطراف دمشق که بنابر گزارش ها صدها نفر در آن در روز ۲۱ اوت کشته شده اند می رفت.

تیم بازرسان پس از حادثه به محل اقامتش در دمشق بازگشت اما بعد از ظهر دوشنبه سفر را به محله معظمیه در غرب دمشق از سر گرفت.

شورشیان نیروهای دولتی را در این حمله مقصر شناختند اما رسانه های دولتی "تروریست ها" را متهم کردند.

هرچند هیچ یک از این ادعاها قابل تایید نیست دبیر کل سازمان ملل تیراندازی را محکوم کرد و خواستار شکایت رسمی تیم سازمان ملل از دولت سوریه و مقام های مخالفان مسلح شد.

بان کی مون گفت که تیم بازرسان با شاهدان عینی، بازماندگان و پزشکان صحبت کرده و نمونه هایی از دو بیمارستان در معظمیه جمع آوری کرده است.

بازرسان همچنین قرار است از قوطا در شرق دمشق بازدید کنند.

سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید که بیمارستان‌هایی که این سازمان در سوریه به آنها کمک می کند حدود ۳۶۰۰ بیمار را که دچار "عوارض گازهای اعصاب" بوده‌اند تحت درمان قرار داده‌اند و از میان آنها ۳۵۵ نفر جان باخته‌اند.

سازمان ملل می گوید که از زمان شروع ناآرامی ها در سوریه تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار نفر کشته شده اند. یک میلیون و ۷۰۰ هزار پناهنده سوری هم تاکنون نام خود را در اردوگاه ها ثبت کرده اند.

مطالب مرتبط