اخضر ابراهیمی: حمله به سوریه بدون تایید سازمان ملل ممکن نیست

حق نشر عکس AP

اخضر ابراهیمی، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، گفت اقدام نظامی احتمالی در سوریه باید به تایید شورای امنیت سازمان ملل برسد.

آقای ابراهیمی گفته است که چنانچه ایالات متحده و یا روسیه سندی دارند که نشان می‌دهد چه کسی مسئول حمله شیمیایی در حومه دمشق بوده است، باید آن را در اختیار سازمان ملل و بازرسانش قرار دهند.

فرستاده ویژه سازمان ملل گفته: "فکر می‌کنم حقوق بین‌الملل در این باره کاملا روشن است. بنا به قوانین بین‌المللی اقدام نظامی باید پس از تصمیم شورای امنیت سازمان ملل انجام شود."

نظر خود را درباره این خبر با دیگران در میان بگذارید.

آقای ابراهیمی در حالی این موضع را بیان کرده که آمریکا، بریتانیا و فرانسه، به همراه ترکیه و چند کشور عربی، می‌گویند احتمال دارد به اقدام نظامی علیه حکومت سوریه دست بزنند. بیشتر بخوانید.

بریتانیا گفته به همین منظور قطعنامه‌ای را به شورای امنیت سازمان ملل می‌برد. بیشتر بخوانید.

چین و روسیه، از اعضای دائم شورای امنیت، نسبت به تبعات اقدام نظامی علیه سوریه هشدار داده‌اند. همچنین مقام‌های ایران، متحد اصلی سوریه در منطقه، گفته‌اند حمله به سوریه فاجعه‌بار خواهد بود. بیشتر بخوانید.

'تحقیق وقت می‌خواهد'

آقای ابراهیمی، در جمع خبرنگاران در ژنو، گفت: "واقعا این طور به نظر می‌رسد که یک ماده شیمیایی در این حمله به کار رفته است." اما وی گفت با وجود غیرقابل قبول بودن این اقدام، چگونگی واکنش به آن مساله‌ای جداگانه است.

او گفت: "من همچنان بر این باورم که راه حل نظامی برای بحران سوریه وجود ندارد. هرچه سریعتر راه حلی سیاسی بیابیم بهتر است."

اخضر ابراهیمی گفته اگر هم ثابت شود که حکومت سوریه از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده، "آدم‌های کمی پیدا می‌شوند که بگویند این اولین اقدام تکان‌دهنده این رژیم است."

بازرسان سازمان ملل هم‌اکنون در حومه دمشق در حال تحقیق درباره ماهیت حمله‌ چهارشبه گذشته هستند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، گفته است بازرسان برای تحقیق خود به زمان بیشتری نیاز دارند. بازرسان سازمان ملل برای ادامه تحقیقات خود درباره حمله شیمیایی احتمالی چهار ماه پیش در سوریه به سر می‌بردند که گزارش‌هایی از حمله شیمیایی جدید منتشر شد.

کارلا دل پونته، بازرس ارشد سازمان ملل در تحقیقات اولیه راجع به حمله ادعایی چهار ماه پیش گفته بود احتمال می‌دهد که مخالفان از سلاح شیمیایی استفاده کرده باشند. کمیسیون تحقیقات سازمان ملل بعدتر دراین باره اظهار تردید کرد.

جنگ داخلی سوریه تاکنون بیش از ١٠٠ هزار کشته به جای گذاشته که گفته می‌شود نزدیک به نیمی از آنان را نیروهای طرفدار دولت تشکیل می‌دهند.