حکم اعدام برای نضال حسن به خاطر تیراندازی به همقطاران در ارتش آمریکا

Image caption این روان‌پزشک ارتش آمریکا، وکیل اختیار نکرده بود و دفاعیه هم نداشت

یک روان‌پزشک سابق ارتش آمریکا که حدود سه سال پیش ۱۳ همقطار خود را در یک پایگاه نظامی در تگزاس به ضرب گلوله کشت، به مجازات اعدام محکوم شده است.

به حکم یک قاضی نظامی، سرگرد نضال حسن که به قتل این ۱۳ نفر با برنامه‌ریزی قبلی و تلاش برای قتل ۳۲ نفر محکوم شده، با تزریق مواد سمی اعدام می‌شود.

روان‌پزشک سابق ارتش آمریکا که ۴۲ سال دارد، پیش‌تر تلاش کرده بود در دادگاه به گناهکار بودن خود اعتراف کند ولی قوانین دادگاه نظامی ایالات متحده اجازه نمی‌دهد در پرونده‌هایی که امکان مجازات اعدام دارد، متهم چنین اقراری کند.

این شهروند مسلمان که در ایالت ویرجینیا به دنیا آمده، در دادگاه گفته بود به سربازان غیرمسلح آمریکایی در پایگاه نظامی فورت‌هود آتش گشوده تا از نیروهای طالبان در افغانستان محافظت کرده باشد.

وکلای تسخیری که دادگاه برای نضال حسن گماشته بود، به قاضی گفته بودند احتمال می‌دهند او‌ در پی آن است که اعدام شود تا "به شهادت برسد".

چهارشنبه هفته گذشته هیئت منصفه به اتفاق به محکومیت نضال حسن رای داد.

با این حال سال‌ها و شاید دهه‌ها طول می‌کشد تا سرگرد حسن اعدام شود چون روند تجدیدنظر در دادگاه‌های نظامی آمریکا، بسیار طولانی و زمان‌بر است.

در نهایت هم باید رئیس‌جمهوری آمریکا اعدام او را تایید کند.

در نیم‌قرن گذشته، دادگاه نظامی آمریکا هیچ عضو نیروهای نظامی را اعدام نکرده است.

'هرگز شهید نخواهد شد'

Image caption جلسه دادگاه یک بار به تعویق افتاده بود چون نضال حسن حاضر نشده بود ریش خود را بزند

قاضی این دادگاه نظامی درباره نضال حسن گفته است: "او نه امروز و نه هیچ وقت دیگر، شهید حساب نخواهد شد. او یک جانی است. یک نفر که با خون سردی، آدم می کشد."

قاضی مولیگان از هیئت منصفه خواسته بود مجازات اعدام برای سرگرد حسن بخواهند.

هر ۱۳ عضو هیئت منصفه باید به اتفاق آرا خواستار اعدام او می شدند.

این روان‌شناس ارتش آمریکا در نوامبر سال ۲۰۰۹ در یک مرکز درمانی که سربازان را پیش از اعزام به خارج از کشور معاینه می‌کرد، تیراندازی کرد.

دادستان‌ها می‌گویند او از چند هفته پیش با دقت برای این حمله آماده می‌شده است. به گفته آنان، نضال حسن به میدان تیر می‌رفته، یک اسلحه خریده و در شب عملیات، جیب‌های شلوار خود را با دستمال کاغذی پر کرده بوده تا گلوله‌های اضافه که به همراه داشته، صدا نکنند.

شاهدان گفته‌اند او چنان به‌سرعت اسلحه را پر می‌کرده که کسی نتوانسته متوقفش کند. عاقبت با شلیک یک افسر پلیس، نضال حسن زخمی شد و شلیک را متوقف کرد. او بر اثر این جراحت، از کمر به پایین فلج شده است و اکنون بر صندلی چرخ‌دار می‌نشیند.

مطالب مرتبط