اوباما در سالگرد سخنرانی مارتین لوتر کینگ: برابری اقتصادی هنوز محقق نشده است

Image caption نخستین رئیس‌جمهوری سیاه‌پوست آمریکا، راه‌یافتن خود به کاخ سفید را به تلاش‌های حامیان حقوق مدنی مرتبط دانست

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، در سالگرد سخنرانی نیم‌قرن پیش مارتین لوتر کینگ در راهپیمایی بزرگ برابری‌خواهان، گفت که تلاش برای برابری اقتصادی در آمریکا در ادامه اهداف همان راهپیمایی است.

آقای اوباما، نخستین رئیس‌جمهوری سیاه‌پوست آمریکا، در این سخنرانی خود گفت که فرصت‌های برابر اقتصادی، یک "هدف برآورده‌نشده" است.

او همچنین از کاهش تبعیض نژادی در جامعه آمریکا ستایش کرد و راه‌یافتن خود به کاخ سفید را به تلاش‌های حامیان حقوق مدنی مرتبط دانست.

در این پنجاهمین سالگرد این راهپیمایی و سخنرانی تاریخی و معروف مارتین لوتر کنیگ، اعضای خانواده او و فعالان قدیمی حقوق مدنی در آمریکا هم سخن گفتند.

باراک اوباما در محل بنای یادبود آبراهام لینکلن در شهر واشنگتن، پایتخت آمریکا، سخنرانی می‌کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا که در کنگره ایالات متحده بر سر اصلاحات اقتصادی به سد جمهوری‌خواهان بر خورده، در این سخنرانی از "مقامات سیاسی منتخب" انتقاد کرده است که "فکر می‌کنند سیاست‌های کهنه برای دسته‌بنید جامعه همچنان مفید است".

دو رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، بیل کلینتون و جیمی کارتر هم در این مراسم سخنرانی کردند.

جورج دبلیو بوش هم که در دوره نقاهت پس از یک عمل جراحی قلب به سر می‌برد، به این مراسم یک پیام حمایت‌آمیز فرستاده است.

پنجاه سال پیش جمعیتی حدود ۲۵۰ هزار نفر جمع شدند و رهبری مارتین لوتر کینگ روی پله‌های بنای یادبود آبراهام لینکلن برایشان سخنرانی کرد.

آقای کینگ در این سخنرانی معروف خود گفت: "من رویایی دارم که چهار فرزند من روزی در کشوری زندگی کنند که نه بر اساس رنگ پوستشان، بلکه بر اساس شخصیت خودشان داوری شوند."

این جملات مارتین لوتر کینگ، به عنوان یکی از تحسین‌شده‌ترین سخنرانی‌های تاریخ آمریکا شناخته شده است.

این سخنرانی، اوج یک رشته تظاهرات و اعتراض‌ها علیه تبعیض نژادی بود که در پی تظاهرات رزا پارکس در اعتراض به تبعیض در نشستن مسافران در اتوبوس‌های شهری راه افتاد.

مارتین لوتر کنیگ خواستار روش‌های عاری از خشونت همچون تحصن و راهپیمایی های اعتراضی بود.

او به خاطر همین فعالیت‌های خود در سال ۱۹۶۴ میلادی، جایزه صلح نوبل را گرفت.

چهار سال بعد با ترور مارتین لوتر کینگ، ناآرامی‌ها و شورش‌هایی در یکصد شهر ایالات متحده به راه افتاد.

مطالب مرتبط