کامرون: نمی‌خواهیم وارد جنگ تمام‌عیار شویم

  • 29 اوت 2013 - 07 شهریور 1392
Image caption دیوید کامرون گفت وضعیت فعلی سوریه را نمی‌توان با وضعیت عراق قبل از جنگ مقایسه کرد

نخست‌وزیر بریتانیا در جلسه پارلمان این کشور، از نمایندگان خواست از طرح حمله به سوریه حمایت کنند با این حال او تایید کرد که اطلاعات حاکی از مقصربودن حکومت سوریه در استفاده از تسلیحات شیمایی "صد در صد قطعی" نیست.

دیوید کامرون گفت مقامات ارشد اطلاعاتی بریتانیا معتقدند "به احتمال زیاد"، حکومت سوریه مسئول حمله شیمایی روز ۲۱ اوت بوده است.

در این جلسه که با فراخواندن زودهنگام نمایندگان پارلمان از تعطیلات تابستانی برگزار شد، رهبر حزب کارگر گفت که این حزب مخالف دولت، گزینه نظامی را منتفی نمی‌داند ولی تاکید کرد که باید مسیر روشنی برای این اقدام وجود داشته باشد.

اد میلیبند، رهبر حزب کارگر در جلسه روز پنج‌شنبه مجلس عوام بریتانیا گفت که همه نمایندگان درباره محکوم‌کردن استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه، یک‌صدا هستند ولی باید با "چشمان باز" به پیامدهای آن نگریست.

به گفته آقای میلیبند، "شواهد و مدارک باید پیش‌زمینه تصمیم‌گیری باشد، نه تصمیم‌گیری پیش‌زمینه مدارک و شواهد."

او تاکید کرد حزب کارگر نمی‌تواند در چارچوب فعلی از اقدام دولت حمایت کند. بیشتر بخوانید.

آقای میلیبند قبلا هم گفته بود که باید به بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل وقت داد تا تحقیقاتشان را کامل کنند.

جک استرا، نماینده حزب کارگر در مجلس عوام و وزیر خارجه پیشین در دوره تونی بلر، در جلسه پارلمان از آقای کامرون خواست جزئیات بیشتری درباره دخالت نظامی احتمالی بریتانیا در سوریه ارائه کند.

آقای کامرون در پاسخ گفت که "عاقلانه" نیست اهداف مورد حمله در سوریه را اعلام کند، اما به گفته او این حمله "کاملا ساده و سر راست" خواهد بود.

'حمله بشردوستانه به اجازه نیاز ندارد'

Image caption بازرسان سازمان ملل از سه روز قبل در سوریه هستند

نخست‌وزیر بریتانیا در حالی از پارلمان این کشور خواسته است از حمله به سوریه حمایت کنند که پیش‌نویس طرح یک "حمله بشردوستانه" به سوریه را به سازمان ملل متحد ارائه داده است.

یک مشاور حقوقی دولت بریتانیا می‌گوید بریتانیا می‌تواند بدون حمایت سازمان ملل متحد هم به سوریه حمله کند.

در متنی که دولت بریتانیا از خلاصه نظر این مشاور حقوقی منتشر کرده، آمده است اگر اقدامات لازم در این زمینه در شورای امنیت با موانعی مواجه شود، بریتانیا همچنان مجاز است طبق اصول مداخله بشردوستانه دست به تدابیر استثنایی بزند که مداخله هدفمند نظامی برای از بین بردن رنج مردم سوریه از جمله این تدابیر است.

دولت بریتانیا همچنین متن مشاوره کمیته مشترک اطلاعاتی این کشور را در مورد شواهد مربوط به حمله شیمیایی در دمشق منتشر کرده است.

در این متن آمده است اطلاعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد حکومت سوریه در این مورد مقصر است و هیچیک از گروه‌های مخالف توانایی انجام حمله شیمیایی در چنین مقیاسی را ندارد.

دیوید کامرون در جلسه روز چهارشنبه به نمایندگان پارلمان بریتانیا گفت پیش‌نویسی که بریتانیا مطرح کرده، جانب طرفین درگیر در سوریه را نمی‌گیرد و به معنی اشغال خاک آن کشور و تغییر حکومت در سوریه نیست.

او گفت بریتانیا تنها می‌خواهد مانع از استفاده مجدد تسلیحات شیمیایی شود.

نخست وزیر بریتانیا افزود قبول دارد موافقت شورای امنیت سازمان ملل برای اقدام نظامی در سوریه ضروری است، اما در عین حال این موافقت، تنها مبنای قانونی و مشروعیت بخش در اقدام نظامی نیست.

به گفته او هر گونه اقدامی باید توسط کشورهایی انجام شود که دارای توان بازدارندگی و ممانعت استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه باشند و به نفع بریتانیاست که تابوی بین‌المللی استفاده از این سلاح‌ها را حفظ کند.

مطالب مرتبط