حزب کارگر بریتانیا: به طرح دولت برای مداخله نظامی در سوریه رای منفی می‌دهیم

حزب کارگر بریتانیا، حزب مخالف دولت، اعلام کرده است که به طرح دولت بریتانیا برای مداخله نظامی در سوریه رای منفی خواهد داد.

حزب کارگر در مقابل خود طرحی ارائه کرده که در آن پیشنهاد شده بازرسان سازمان ملل به تحقیق درباره ماهیت حمله شیمیایی احتمالی در سوریه ادامه دهند، شورای امنیت سازمان ملل در این باره تصمیم بگیرد.

بخش دیگری از طرح پیشنهادی حزب کارگر این است که مداخله نظامی بریتانیا تنها به اقداماتی محدود بماند که استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه را محدود کنند و مانع از تکرار چنین حملاتی شوند و نباید عملیات جنگی وسیع‌تری انجام شود.

پارلمان بریتانیا امروز طرح دولت ائتلافی محافظه‌کار-لیبرال دموکرات برای مداخله نظامی در سوریه را به بحث گذاشته است. دولت برای حمله به سوریه به حمایت پارلمان نیاز دارد. بیشتر بخوانید.

بریتانیا، در کنار ایالات متحده و فرانسه و همچنین ترکیه و چند کشور عربی قصد دارند به اقدام نظامی علیه حکومت سوریه دست بزنند. آنها می‌گویند تردیدی ندارند که نیروهای دولتی سوریه علیه مخالفان مسلح و شهروندان سوری از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده‌اند.

دولت سوریه با قاطعیت این اتهام را رد می‌کند و آن را بهانه‌ای برای آغاز جنگ می‌داند.

بازرسان سازمان ملل که هم اکنون در سوریه به سر می‌برند تاکنون نتیجه‌ای درباره ماهیت و مسئول حمله اخیر نگرفته‌اند.

اگر حزب کارگر بریتانیا به طرح دولت رای منفی بدهد، با توجه به این که شماری از نمایندگان محافظه‌کار هم منتقد طرح دولت هستند، ممکن است طرح کنونی دولت آقای کامرون برای مداخله نظامی در سوریه رای نیاورد.

اد میلیبند، رهبر حزب کارگر بریتانیا، در جلسه امروز پارلمان گفت حزبش به طور کلی با مداخله نظامی برای حل بحران سوریه مخالف نیست. اما می‌خواهد اطمینان حاصل کند که چنین مداخله‌ای با حقوق بین‌الملل سازگار باشد و اوضاع را در سوریه بهبود ببخشد.

جک استراو، از نمایندگان سرشناس حزب کارگر در پارلمان، گفت: "شروع عملیات نظامی بسیار راحت است، اما پایان دادن به آن بسیار دشوار خواهد بود."

مطالب مرتبط