پایان بی نتیجه نشست شورای امنیت درباره سوریه

Image caption شورای امنیت دچار دو دستگی است

نشست پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد که برای بررسی اوضاع سوریه برگزار شده بود، بدون نتیجه پایان یافته است.

نمایندگان این پنج کشور در نشست بعد‌ از‌ ظهر پنجشنبه خود نتوانستند از اختلاف نظر میان ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه با روسیه و چین بر سر اقدام نظامی احتمالی در سوریه بکاهند.

سه عضو غربی شورای امنیت خواهان اقدام نظامی علیه حکومت بشار اسد هستند که به کاربرد سلاح شیمیایی علیه مخالفان و شهروندان غیرنظامی در حومه دمشق متهم شده است.

دولت سوریه کاربرد تسلیحات شیمیایی را به شدت رد کرده است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است که بازرسان بین المللی که بررسی ادعاهای مربوط به کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه به سر می برند، شنبه این کشور را ترک می کنند.

گفته می شود بازرسان در تعطیلات آخر هفته آقای بان را در جریان یافته های خود قرار خواهند داد ولی گزارش نهایی آنها تا مشخص شدن نتیجه آزمایش ها بر روی نمونه های جمع آوری شده درسوریه منتشر نخواهد شد.

بازرسان سازمان ملل با توافق دولت سوریه از روز دوشنبه مشغول تحقیق درباره حمله اخیر هستند.

همزمان، بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه گفته که این کشور در برابر هر حمله‌ای از خود دفاع خواهد کرد. بیشتر بخوانید.

آمریکا و متحدانش قصد دارند به حمله‌ای نظامی علیه حکومت سوریه دست بزنند. پارلمان بریتانیا مشغول بررسی طرح دولت دیوید کامرون برای اقدام نظامی علیه سوریه است. بیشتر بخوانید.

آلمان و روسیه: شورای امنیت

کرملین بیانیه‌ای منتشر کرده که بنا بر آن ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و آگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در گفتگویی تلفنی با یکدیگر توافق کرده‌اند که باید شورای امنیت سازمان ملل گزارش بازرسان درباره حمله حومه دمشق را بررسی کند.

یکی از سخنگویان دولت آلمان تایید کرد که روسیه و آلمان معتقدند که بحران سوریه باید از راه‌های سیاسی حل شود.

در بریتانیا هم با این که دولت دیوید کامرون خواهان اقدام نظامی در آینده نزدیک شده، حزب کارگر گفته که به طرح دولت برای اقدام نظامی رای منفی خواهد داد. بیشتر بخوانید.

بحران سوریه تاکنون بیش از دو میلیون پناهجوی سوری را به کشورهای همسایه فرستاده است. همچنین حدود چهار میلیون نفر در خود سوریه بی‌خانمان شده‌اند.

شمار قربانیان جنگ داخلی بیش از ١٠٠ هزار نفر برآورد می‌شود که کمتر از نیمی از آنان از میان نیروهای دولتی است.

مطالب مرتبط