واکنش آمریکا به حمله شیمیایی سوریه "اقدامی محدود" خواهد بود

Image caption رییس جمهور آمریکا در حالی از حمله شیمیایی در سوریه و واکنش به آن صحبت می کند که بازرسان سازمان ملل متحد هنوز گزارش خود را در خصوص حمله هفته گذشته در حومه شرقی دمشق منتشر نکرده اند و هنوز قطعا مشخص نیست که چه گروهی در آن دخیل بوده است

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، گفته است که در خصوص واکنش آمریکا به حمله شیمیایی هفته گذشته در سوریه تصمیم قطعی نگرفته است.

او گفت که واکنش "اقدامی محدود" خواهد بود و آمریکا تعهد به اقدامات دراز مدت ندارد.

وی همچنین گفت که حمله شیمیایی در سوریه تهدید به منافع امنیتی آمریکا و متحدانش در منطقه، از جمله اسرائیل و اردن محسوب می شود.

رییس جمهور آمریکا در حالی از حمله شیمیایی در سوریه و واکنش به آن صحبت می کند که بازرسان سازمان ملل متحد هنوز گزارش خود را در خصوص حمله هفته گذشته در حومه شرقی دمشق منتشر نکرده اند و هنوز قطعا مشخص نیست که چه گروهی در آن دخیل بوده است.

دولت سوریه، شورشیان مسلح را عامل حمله معرفی کرده است و می گوید آن کشور فقط از سلاحهای شیمیایی در مقابل تجاوز نظامیان خارجی استفاده خواهد کرد.

در همین حال، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که ۱۴۲۹ نفر در حمله شیمیایی هفته گذشته در حومه شرقی دمشق کشته شده‌اند که از میان کشته شدگان ۴۲۶ نفر کودک بودند.

آقای کری در سخنان خود اشاره ای به حمله نظامی نکرد و گفت که دولت ایالات متحده در قدم بعدی با رهبران کنگره مشورت خواهد کرد.

آقای کری گفت که جامعه اطلاعاتی آمریکا تجربه عراق را تکرار نمی‌کند.

آقای کری گفت که پرسنل واحدهای شیمیایی حکومت بشار اسد از سه روز قبل از حادثه در منطقه حضور داشته‌اند و تاکید کرد: "می‌دانیم به عوامل رژیم اسد هشدار داده شده بود که آماده باشند."

مطالب مرتبط