غافلگیری آلمانی‌ها میان بحران سوریه و انتخابات

Image caption به خانم مرکل پیشنهاد شده است که آقای پوتین را متقاعد کند که سیاست روسیه در ارتباط با سوریه پیامدهای وخیمی به همراه خواهد داشت.

طبل جنگ در واشنگتن، لندن و پاریس، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان را که سرگرم مبارزات انتخاباتی است، غافلگیر کرده است.

البته با رای پارلمان بریتانیا و تردیدهای جدید در واشنگتن از اقدام شتاب زده، تا حدی جنب وجوش حمله نظامی به سوریه فروکش کرده است و خانم مرکل و مشاورانش تلاش می کنند تا راه مناسبی برای به تاخیرانداختن تصمیم متحدان غربی خود و در نتیجه عبور آلمان از انتخابات را پیدا کنند.

اما خانم مرکل نمی تواند صحنه را فقط در اختیار رقیبان انتخاباتی بگذارد. صدر اعظم آلمان در یک اجتماع مبارزات انتخاباتی خود گفت برخلاف تبلیغات مخالفانش که او در تصمیم گیری در قبال مسئله سوریه ناتوان و سردرگم مانده، تغییر آشکار رویکرد دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا و مباحث مجلس عوام این کشور نشان داد که نظرات دولت آلمان و محتوای گفتگوهای بی وقفه با متحدان اروپائی درست بوده زیرا "من از آغاز بحران تاکنون همواره خواهان این بوده وهستم که نخست همه اسناد ودلایل باید روی میز باشد ومراحل شورای امنیت طی شده باشد و آنگاه وارد تصمیم گیری نهائی شد."

صدر اعظم آلمان آنگاه با تاکید گفت "ما همه تصاویر وحشتناکی از کشته شدن کودکان و اجساد دلخراش انسان ها را دیدیم و باید قبول کنیم که در آنجا سلاح شیمیائی بکار گرفته شده که حاکی از نقض آشکار کنوانسیون بین المللی منع استفاده از سلاح شیمیائی و همه میثاق های حقوق ملل و حقوق انسانی است و این جنایت نباید بی پاسخ بماند."

خانم مرکل آنگاه از تلاش های خود در گفتگوهای مکرر با دیوید کامرون، فرانسوا اولاند و باراک اوباما و بویژه با ولادیمیر پوتین سخن گفت و افزود، استفاده کردن از روابط خوبی که با پوتین دارد برای همکاری جدی با شورای امنیت همچنان در سرلوحه فعالیت هایش قرار دارد.

آلمان در عملیات نظامی علیه سوریه شرکت نمی کند

با وجود این سخنان و نشان داد ن همبستگی با متحدان غربی، روز جمعه(۳۰ اوت) گیدو وستر وله وزیر امور خارجه آلمان ناگهان اعلام کرد که در هرحال کشورش در حمله نظامی اعم از هوائی یا اشکال دیگر علیه سوریه مشارکت نخواهد کرد.

وزیر خارجه آلمان گفت در این مورد "نه کسی از ما خواسته است و نه اینکه ما اصولا چنین دخالتی را در نظر داریم " آقای وستر وله افزود ، قانون اساسی آلمان واسناد حقوقی در این مورد مرزهای تنگی را تعیین کرده اند.

او گفت ، دولت آلمان مصرانه خواهان آن است تا شورای امنیت سازمان ملل متحد به یک دیدگاه مشترک دست یابد و اینکه در حد امکان کار بازرسان به پایان خود برسد.

در همین حال اشتفن زایبرت، سخنگوی صدر اعظم آلمان هم در پی وزیر خارجه کار را تکمیل کردو گفت "مشارکت آلمان در یک حمله نظامی هیچگاه مطرح نبوده است."

از سوی دیگر رهبران حزب سوسیال دموکرات و آقای اشتاین بروک نامزد این حزب برای رقابت با مرکل در مبارزات انتخاباتی هم اعلام کردند که با هرنوع دخالت نظامی آلمان در سوریه بدون چون وچرا مخالفند.

پیشنهاد میانجی به خانم مرکل

Image caption خانم مرکل می گوید با باراک اوباما و دیگر مقامات غربی در تماس است ولی این کشور در عملیات نظامی علیه سوریه شرکت نخواهد کرد

در این میان به نظر می رسد که آلمان مایل نیست توانایی و اتحاد غرب را مدیریت بحران های جهانی خنثی عمل کند .

زیگمار گابریل، رهبر حزب سوسیال دموکرات از آنگلا مرکل صدر اعظم خواسته است تا رسما به عنوان میانجی وارد عمل شود. آقای گابریل گفت "در حال حاضر کلید پایان دادن به خشونت ها در سوریه در دست مسکو است"

پیشنهاد روشن است یعنی خانم مرکل به مسکو برود و آقای پوتین را متقاعد کند که سیاست روسیه در ارتباط با سوریه پیامدهای وخیمی به همراه خواهد داشت.

دلیل چنین پیشنهادی هم تاحدودی روشن است. بین پوتین و مرکل روابط بسیار دوستانه ای بر قرار است. این دو رهبر به طور متوسط سالانه دست کم دوبار دیدار دارند و بین آلمان وروسیه همکاریهای اقتصادی گسترده ای وجود دارد. به علاوه دولت آلمان در نهادهای تصمیم سازی اتحادیه اروپا و پیمان ناتو همواره منافع روسیه را در نظر دارد. همچنین در این روزها از گرهارد شرودر صدر اعظم سابق آلمان هم که با پوتین بسیار نزدیک است خواسته شد تا سهم خود را در رفع کدورت ها میان اوباما و پوتین ایفا کند.

همه نظر سنجی ها حاکی از آن است که اکثریت بزرگی از مردم آلمان مخالف دخالت نظامی آلمان در سوریه است. به علاوه کارشناسان منطقه و ژنرال های با تجربه آلمان و تحلیلگران رسانه‌ها در این روزها مرتب به دولت آلمان هشدار می دهند که از مشارکت در هر نوع دخالت نظامی در سوریه پرهیز کند.

مطالب مرتبط