روز انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان اعلام شد

پارلمان
Image caption در اجلاس مشترَک مجالس علیا و سفلای پارلمان تاجیکستان تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور را اعلام شد

روز 6 نوامبر سال جاری انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان برگزار خواهد شد.

در روز 6 نوامبر در تاجیکستان از روز تصویب قانون اساسی کشور تجلیل شده و این روز در تاجیکستان تعطیل محسوب می‌شود.

اجلاس مشترَک مجالس ملی و نمایندگان پارلمان تاجیکستان روز جمعه 30 اوت در این زمینه مصوبه‌ای تصویب کرد.

زمان انتخابات ریاست جمهوری با پیشنهاد شکورجان ظهوراف، رئیس مجلس نمایندگان تاجیکستان، و به اتفاق آرای اعضای دو مجلس به تصویب رسید.

آقای ظهوراف که در مورد نقش مقام ریاست جمهوری در استقرار صلح و ثبات و وحدت ملی در این کشور صحبت می‌کرد، گفت که دولت تاجیکستان شرایط لازم برای برگزاری انتخابات آزاد، شفاف و دموکراتیک ریاست جمهوری را فراهم خواهد کرد.

انتخابات قبلی ریاست جمهوری تاجیکستان 6 نوامبر سال 2006 برگزار شده بود و در آن امامعلی رحمان برای بار سوم برنده شد.

در انتخاباتهای ریاست جمهوری سالهای 1994 و 1999 نیز آقای رحمان با کسب بخش عمده آرای انتخابکنندگان پیروز‌ شده بود.

در سالهای 1999 و 2003 قانون اساسی تاجیکستان اصلاح و مدت ریاست جمهوری از 5 تا 7 سال تمدید شد. در نتیجه، هیچ مانعی برای انتخاب پیهم یک نفر به این مقام وجود ندارد.

انتظار می‌رود، در انتخابات سال جاری نیز امامعلی رحمان به عنوان نامزد شرکت کرده و مدت ریاست جمهوری خود را تا سال 2020 تمدید کند.

این در حالیست که تا حال احزاب مخالف دولت در مورد پیشنهاد نامزد یگانه به انتخابات ریاست جمهوری به توافق نرسیده‌اند.

اعضای اتحادیه نیروهای اصلاح‌طلب تاجیکستان که تشکلی تازه از احزاب و گروههای مخالف دولت است، با تصویب کنسپسیون انتخاباتی خود در جلسه روز 24 اوت بر سر نکات کلیدی برنامه نامزد یگانه مخالفین توافق کردند.

این کنسپسیون دستور اصلی برای تهیه برنامه انتخاباتی نامزد یگانه مخالفان دولت تاجیکستان در انتخابات ریاست جمهوری پاییز سال جاری خواهد بود.

در نظر است، در اوایل ماه آینده نامزد یگانه مشخص و در انجمنهای احزاب سوسیال دموکرات و نهضت اسلامی تاجیکستان در 17 سپتامبر تأیید شود.

بر اساس کنسپسیون تصویبشده یکی از تعهدات اصلی نامزد یگانه اتحادیه نیروهای اصلاح‌طلب تاجیکستان این خواهد بود که او در صورت پیروز‌یش اصلاحات جدی در قانون اساسی برای کاهش دوره هفتساله ریاست جمهوری انجام خواهد داد.

نامزد مخالفان در صورت پیروز‌ی در انتخابات همچنین باید در مدت چهار سال شرایط برای برگزاری انتخابات دیگر ریاست جمهوری و پارلمانی را فراهم کند.

مطالب مرتبط