پوتین: ادعای استفاده دولت سوریه از سلاح‌ شیمیایی یاوه‌گویی محض است

Image caption آقای پوتین با یاد آوری این نکته که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا برنده جایزه صلح نوبل است، از او خواست تا درباره قربانیان هر گونه حمله احتمالی فکر کند

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ادعاهای مطرح شده مبنی بر استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط نیروهای دولت سوریه را "یاوه گویی محض" خوانده است.

آقای پوتین که امروز، شنبه ۳۱ اوت (۹ شهریور)، در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد گفت در زمانی که نیروهای نظامی دولتی سوریه در حال پیشرفت‌هایی هستند و مواضعی از مخالفان را به محاصره خود درآورده‌اند، چرا دولت این بهانه را به کسانی که خواستار مداخله نظامی در این کشورند بدهد.

آقای پوتین با یادآوری این نکته به باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا که او برنده جایزه صلح نوبل است، از او خواست تا درباره قربانیان هر گونه حمله احتمالی فکر کند.

رئیس جمهور روسیه گفت اگر آمریکا شواهدی دارد که ادعاهای مربوط به حمله شیمیایی نیروهای دولتی را ثابت می‌کند، باید آنها را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه دهد.

در همین حال براساس گزارش‌های دریافتی، بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل که برای تحقیق در مورد ادعای حمله شیمیایی در حومه دمشق به سوریه رفته بودند امروز این کشور را به مقصد هلند ترک کردند.

بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل قرار است نمونه‌های خاک، ادرار و خون را در آزمایشگاه بررسی کرده و گزارش خود را ظرف دو هفته آینده به بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل ارائه بدهند.

خروج این بازرسان تنها چند ساعت پس از آن صورت گرفت که آمریکا طرح خود برای اقدام نظامی احتمالی علیه دولت سوریه را شرح داد.

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا تاکید کرد که هنوز تصمیم نهایی را در این مورد نگرفته است.

آقای اوباما گفته است کشورش یک واکنش محدود نظامی علیه سوریه را در نظر دارد که نیروهای زمینی آمریکا در آن شرکت نخواهند کرد و درازمدت نیز نخواهد بود.

سوریه آمریکا را متهم کرده است که در تلاش برای توجیه یک اقدام نظامی به ساختن و جعل شواهد دست زده.

سوریه آماده حمله می شود

Image caption به گفته خبرنگار بی بی سی مردم اقدام به انبار کردن غذا کرده و بسیاری هم در حال ترک کشور هستند

گزارش‌ها از دمشق حاکی است که نیروهای نظامی این کشور با احتمال حمله آمریکا در حال مستقر کردن تجهیزات خود در محل‌های غیرنظامی از جمله مدارس و مساجد هستند.

یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی در سوریه از نگرانی مردم دمشق درباره احتمال انجام هر گونه حمله‌ای به این کشور خبر داده است.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی مردم اقدام به انبار کردن غذا کرده و بسیاری هم در حال ترک کشور هستند.

این در حالی است که دولت سوریه گفته که در مقابل هر گونه حمله‌ای از کشور دفاع خواهد کرد.

مردم فرانسه مخالف اقدام نظامی علیه سوریه

Image caption فرانسوا اولاند از "اقدام متناسب و قاطعانه" در تنبیه سوریه به دلیل کاربرد اسلحه شیمیایی حمایت می کند

براساس یک نظرسنجی انجام شده در فرانسه اکثر مردم این کشور نمی‌خواهند که کشورشان از هر گونه اقدام نظامی علیه سوریه حمایت کند.

این نظرسنجی که توسط روزنامه لاپاریسین منتشر شده نشان می دهد که ۶۴ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی مخالف هر گونه اقدام نظامی هستند و ۵۸ درصد هم به فرانسوا اولاند، رئیس جمهور برای انجام چنین اقدامی اعتماد ندارد.

در پی رای منفی پارلمان بریتانیا به لایحه دولت برای مشارکت در عملیات محدود نظامی علیه سوریه، فرانسه متحد اصلی آمریکا به شمار می رود.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه روز گذشته، جمعه ۳۰ اوت ( ۸ شهریور) در مصاحبه با روزنامه فرانسوی لوموند تاکید کرد که از "اقدام متناسب و قاطعانه" در "تنبیه" سوریه به دلیل کاربرد اسلحه شیمیایی حمایت می‌کند و افزود "تمامی گزینه‌ها قابل بررسی است."

مطالب مرتبط