گام اول آمریکا:‌ تنبیه و تضعیف اسد، نه سرنگونی حکومت

بشار اسد
Image caption حکومت آقای اسد می گوید برای حمله آماده است

اگر باراک اوباما به وعده‌اش در مورد سوریه عمل کند، آنچه ایران 'خط مقدم مقاومت در برابر اسرائیل' می‌خواند احتمالا در آینده نزدیک هدف حملات هوایی آمریکا و متحدانش قرار خواهد گرفت.

اظهارات مقام‌های آمریکایی که بر' تنبیه' و' تضعیف' حکومت بشار اسد تاکید دارند به وضوح نشان می‌دهد که واشنگتن فعلا قصد شکستن این 'خط مقدم' را ندارد.

تضعیف ارکان قدرت بشار اسد به شرط آنکه به فروپاشی سریع حکومت و ارتش او منجر نشود، سناریویی است که اکثر ناظران اسرائیلی می‌گویند منافع استراتژیک این کشور را تامین خواهد کرد.

بشار اسد با وجود موضع گیری‌های تند علیه اسرائیل، آرامش منطقه بلندی‌های اشغال شده جولان را بر هم نزده است. یکی از نگرانی‌های عمده اسرائیل این است که در پی سقوط حکومت اسد گروه‌های اسلامگرای تندرو در این منطقه فعال شوند و از آنجا نواحی شمالی اسراییل را هدف قرار دهند.

دن شوفتان، رئیس مرکز مطالعات امنیت ملی دانشگاه حیفا، همچنین سرنگون شدن سریع بشار اسد را به زیان آمریکا می‌داند.

او به بی‌بی سی فارسی می‌گوید: 'همه متوجه شده‌اند که گزینه‌های جایگزین اسد احتمالا از او هم بد‌تر خواهند بود. از دید آمریکا مشکل این است که اگر حکومت بشار اسد را سرنگون کند مسوول وقایع پس از سقوط او در سوریه خواهد بود.'

'احیای قدرت منطقه‌ای آمریکا'

در اسرائیل افزایش احتمال حمایت کنگره از اقدام نظامی محدود آمریکا علیه سوریه تحول مثبتی ارزیابی شده است.

بسیاری از تحلیلگران اینجا معتقدند که جنگ عراق، انقلاب های اخیر در کشورهای عرب و سیاست باراک اوباما برای 'چرخش استراتژیک به سوی شرق آسیا'، موقعیت و نفوذ آمریکا در خاورمیانه را به شدت تضعیف کرده است.

یهودا بن مییر، ‌کار‌شناس موسسه مطالعات امنیت ملی دانشگاه تل آویو، می‌گوید مهم است که آمریکا بار دیگر در خاورمیانه جدی گرفته شود.

او می‌گوید: 'واکنش قدرتمند آمریکا (به سوریه) موقعیت و اعتبار آمریکا در منطقه خاورمیانه را تقویت خواهد کرد. این وضع نه فقط برای اسرائیل بلکه برای اردن، ‌ ترکیه و بیشتر کشورهای عرب خوب است.'

بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، هشدار داده است که حمله نظامی به کشورش می‌تواند به یک جنگ منطقه‌ای تمام عیار تبدیل شود.

بعضی از مقام‌های ایرانی و سوری نیز در روزهای گذشته هشدار داده‌اند که در سناریوی جنگ احتمالی امنیت سوریه به خطر خواهد افتاد.

اما در اسرائیل احتمال گسترش دامنه درگیری از جمله حمله تلافی جویانه سوریه به شهرهای اسرائیل، کم ارزیابی می‌شود.

دن شوفتان می‌گوید:' چیزی که بشار اسد نمی‌خواهد این است که سرنگون شود. اگر او به اسرائیل حمله کند واکنش اسرائیل به اندازه ای شدید خواهد بود که نیروهای نظامی ای که باعث برتری اش در برابر شورشیان شده اند به طور کامل نابود خواهند شد.'

این کارشناس می‌افزاید: 'حمله به اسرائیل نوعی خودکشی برای بشار اسد خواهد بود.'

مطالب مرتبط