تاخیر حمله به سوریه: ‌ خبری خوش برای مردم اسرائیل؟

سربازان اسرائیلی
Image caption بعضی از ناظران معتقدند که حمله‌ محدود آمریکا به اهداف نظامی سوریه می‌تواند به سود اسرائیل تمام شود

به تاخیر افتادن حمله احتمالی آمریکا به سوریه در محافل سیاسی و رسانه‌های اسرائیل بحث برانگیز بوده است.

گروهی می‌گویند تصمیم باراک اوباما برای دریافت مجوز حمله از کنگره بیانگر ضعف اراده او برای توسل به گزینه نظامی است و حکومت سوریه و نیز دو هم پیمانش ایران و گروه حزب الله لبنان را جسور‌تر خواهد کرد.

اما گروهی دیگر معتقدند که هنوز برای قضاوت زود است و نباید عزم رئیس جمهوری آمریکا برای تنبیه حکومت بشار اسد به اتهام توسل به سلاح‌های شیمیایی را دست کم گرفت.

در این میان، بسیاری از مردم عادی در اسرائیل فارغ از این بحث‌ها، ‌ از به تاخیر افتادن عملیات احتمالی خوشحالند چرا که حالا می‌دانند در آستانه یا هم زمان با مراسم سال نوی یهودی در همسایگی شمالی آن‌ها جنگی به راه نخواهد افتاد.

چهارشنبه شب این هفته سال ۵۷۷۴ یهودی (روش هشانا) آغاز خواهد شد و به همین خاطر، تدارک جشن و شام مخصوص سال نو مشغله ذهنی بیشتر اسرائیلی هاست، گرچه نگرانی از عواقب درگیری احتمالی باعث شده است که در روزهای گذشته صف‌های دریافت ماسک و تجهیزات شیمیایی در بسیاری از شهرهای اسرائیل نیز طولانی شود.

علامتی به ایران؟

بنیامین نتانیاهو، ‌ نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه در مورد تصمیم باراک اوباما برای ارجاع پرونده سوریه به کنگره موضع گیری نکرد اما گفت که کشورش برای مقابله با هرگونه سناریویی آمادگی کامل دارد.

پروفسور اشلومو آرنسون، ‌ استاد علوم سیاسی در دانشگاه عبری بیت المقدس، می‌گوید که نخست وزیر اسرائیل به دقت نحوه برخورد دولت اوباما با سوریه را زیر نظر دارد.

او به بی‌بی سی فارسی می‌گوید: "مشکل اساسی برای آقای نتانیاهو سوریه نیست بلکه ایران است. بنابراین مساله برای او این است که اقدام نظامی آمریکا که حداقل تا نهم سپتامبر (دوشنبه آینده) عقب افتاده، آیا این کار علامتی به ایران خواهد بود؟‌ یعنی اگر ایران به گسترش برنامه اتمی‌اش ادامه بدهد آیا آمریکا دست به حمله نظامی خواهد زد یا نه؟"

اسرائیل نگران سلاح‌های شیمیایی سوریه و راکت‌های گروه حزب الله لبنان نیز هست و انتقال تسلیحات استراتژیک از سوریه به حزب الله را خط قرمز خود اعلام کرده است،‌ موضعی که بنا بر گزارش‌ها چند بار حملات هوایی اسرائیل به اهدافی در سوریه را در پی داشته است.

ارتش اسرائیل در عین حال امکان حمله به این کشور در سناریوی اقدام نظامی آمریکا و متحدانش علیه سوریه را ضعیف می‌داند.

بعضی از ناظران معتقدند که حمله‌ محدود و حساب شده آمریکا به اهداف نظامی سوریه می‌تواند به سود اسرائیل تمام شود.

افرایم کام، ‌کار‌شناس موسسه مطالعات امنیت ملی دانشگاه تل آویو می‌گوید: ‌"چنین حمله‌ای حتی اگر محدود باشد می‌تواند بعضی از سیستم‌های نظامی سوریه که امنیت اسرائیل را به خطر می‌اندازد نابود کند. به خصوص اگر که سیستم‌هایی مانند موشک‌ها سلاح‌های شیمیایی و سیستم‌های پدافند هوایی هدف قرار بگیرند این کار آن‌ها به سود ما خواهد بود."

دولت سوریه تاکید دارد که برای مقابله با هرگونه حمله خارجی آماده است و هشدار نظامی آمریکا و متحدانش دمشق را از مقابله با آنچه گروه‌های تروریستی می‌خواند منصرف نخواهد کرد.

در اسرائیل اما اقدام نظامی احتمالی آمریکا بیشتر به عنوان هشداری به ایران ارزیابی می‌شود، اینکه حمله‌ای موفقیت آمیز این پیام را به ایران خواهد فرستاد که آمریکا آماده است در آینده چنین عملیاتی را در مورد ایران هم به اجرا بگذارد.

مطالب مرتبط