موضع محتاطانه حماس در قبال سناریوی جنگ سوریه

Image caption در بحران سوریه حماس علیه حکومت اسد موضع گیری کرده و دفاترش را از دمشق به قاهره و دوحه منتقل کرد

گروه اسلامگرای حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد صراحتا اعلام کرده است که در صورت حمله آمریکا به سوریه، علیه اسرائیل دست به اقدام نظامی نخواهد زد.

غازی حمد، معاون وزیر امور خارجه دولت حماس، ‌ به بی‌بی سی فارسی می‌گوید: ‌ «از حماس که در شرایط بسیار سختی در غزه بسر می‌برد این انتظار نمی‌رود که وارد چنین درگیری عظیمی شود. ما باید خردمندانه عمل کنیم و محتاط باشیم.»

منابع بی‌بی سی در غزه می‌گویند که حماس از چند روز پیش به نواحی مرزی غزه نیروهایی اعزام کرده است تا از راکت اندازی احتمالی گروه‌های فلسطینی کوچک‌تر به خاک اسرائیل جلوگیری کند.

حماس همچنین در اقدامی احتیاطی تعدادی از مراکز امنیتی و آموزشی خود را تخلیه کرده است.

علاوه بر حماس، شاخه‌های نظامی گروه‌های جهاد اسلامی و فتح نیز توافق کرده‌اند که در سناریوی احتمالی حمله آمریکا به سوریه، ‌ از پرتاب راکت به اسرائیل خودداری کنند.

گروه‌های فلسطینی از جمله حماس در عین حال تاکید دارند که از حمله احتمالی کشورهای غربی به یک کشور عرب حمایت نمی‌کنند.

محمود عباس، رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطینی، نیز به طور اصولی با حمله هوایی به سوریه مخالفت کرده است.

او روز یکشنبه (اول سپتامبر) در رام الله گفت: «برای ما قابل قبول نیست که یک کشور عرب توسط نیروهای خارجی بمباران شود. ما استفاده از سلاح شیمیایی توسط هر جناحی را محکوم می‌کنیم. راه حل بحران سوریه باید سیاسی باشد. یک راه حل نظامی‌ برای آن وجود ندارد.»

تحت فشار از دو طرف

حماس در بحران سوریه پس از ماه‌ها سکوت و اعلام بی‌طرفی، سرانجام علیه حکومت بشار اسد، رئیس‌ جمهوری سوریه، موضع گیری کرد و دفاترش را از دمشق به قاهره و دوحه، پایتخت قطر نقل مکان کرد.

بحران سوریه در عمل باعث شد که رهبران حماس با ایران هم پیمان بشار اسد نیز دچار اختلاف کم سابقه‌ای شوند.

Image caption ارتش مصر محمد مرسی را به رابطه با حماس و حماس را به ناامن کردن صحرای سینا متهم کرده

از سوی دیگر،‌ حماس در تابستان امسال متحد جدید خود در قاهره، محمد مرسی، رئیس‌ جمهوری برکنار شده مصر از گروه اخوان المسلمین را نیز از دست داد.

ارتش مصر محمد مرسی را به رابطه با حماس و شبه نظامیان حماس را به ناامن کردن صحرای سینا متهم کرده است.

از چند هفته پیش به دستور ژنرال‌های مصری، بیشتر تونل‌های بین مرز رفح و نوار غزه تخریب یا مسدود شده‌اند.

منابع بی‌بی سی در غزه می‌گویند که با مسدود شدن تونل‌های قاچاق اجناس، حدود سه هفته است که قیمت سوخت در غزه افزایش یافته و مصالح ساختمانی نیز نایاب شده است.

به نظر می‌رسد که جنگ داخلی سوریه و کودتای مصر بیش از همیشه حماس را تحت فشار قرار داده باشد و شاید به همین خاطر است که رهبری این گروه اکنون تمام تلاش خود را بکار گرفته است که در صورت وقوع حمله هوایی آمریکا و متحدانش به سوریه، ‌هزینه سنگین تری از جانب اسرائیل نپردازد.

مطالب مرتبط