'دوئل' تلویزیونی آنگلا مرکل و رقیب سوسیال دموکرات

Image caption 'دوئل' دیشب آنگلا مرکل و اشتاین‌بروک

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان دیشب به همراه پیر اشتاین‌بروک، رقیب اصلی‌اش در انتخابات پیش رو، در یک مناظره زنده تلویزیونی شرکت کرد.

در این مناظره پیر اشتاین‌بروک، نامزد حزب سوسیال دموکرات، سیاست‌های مالی صدراعظم کنونی آلمان را به ویژه در زمینه یورو شکست‌خورده ارزیابی کرد.

اما آنگلا مرکل در دفاع از خود به ثبات اقتصادی آلمان اشاره کرد و آن را "موتور رشد" در اروپا دانست.

پیر اشتاین‌بروک، رقیب اصلی خانم مرکل، در کابینه قبلی او و بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ وزیر اقتصاد آلمان بوده است.

او با انتقاد از سیاست‌های خانم مرکل در مواجهه با بحران حوزه یورو گفت که سیاست‌های ریاضتی که آلمان به کشورهای بحران‌زده تحمیل کرده زیاده شدید بوده است.

خانم مرکل در پاسخ گفت: "شما به همه‌شان رای مثبت دادید." او توضیح داد که حزب سوسیال دموکرات در پارلمان از سیاست‌های اقتصادی او حمایت کرده است.

بنا به نظرسنجی‌ها ائتلاف محافظه‌کار خانم مرکل چیزی حذود ۴۰درصد آرای شهروندان آلمان را جلب کرده، در حالی که سوسیال‌دموکرات‌ها تنها حدود ۱۵درصد رای دارند.

با این حال آنگلا مرکل هنوز برای تشکیل کابینه باید با احزاب دیگر ائتلاف کند، به این ترتیب نمی‌توان سرنوشت انتخابات را پیش‌بینی کرد.

انتخابات بوندستاگ، پارلمان آلمان، سه هفته دیگر برگزار می‌شود و در آن آلمانی‌ها تکلیف ۵۹۸ کرسی را روشن می‌کنند. حزب پیروز یا احزابی که با تشکیل ائتلافی اکثریت را در دست داشته باشند دولت را در دست می‌گیرند.

تخمین زده شده که نزدیک به ۲۰ میلیون نفر مناظره دیشب را تماشا کرده‌اند.

در این مناظره آقای اشتاین‌بروک از پایین بودن دستمزدها در آلمان انتقاد کرد، اما خانم مرکل با اشاره به نرخ بالای اشتغال در آلمان گفت نباید با سیاست‌های مالیاتی پیشنهادی سوسیال‌دموکرات‌ها اقتصاد را به خطر انداخت.

سوسیال‌دموکرات‌ها گفته‌اند که حزب دموکرات مسیحی ائتلاف نخواهند کرد و به ائتلاف با حزب سبز امید دارند.

مطالب مرتبط