سوریه: حمله به ما یعنی حمایت از القاعده

Image caption آقای مقداد با جرمی بوئن گفتگو کرده است

فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه، در مصاحبه با جرمی بوئن، خبرنگار بی‌بی‌سی در دمشق، گفت: "هر حمله‌ای علیه سوریه به معنی حمایت از القاعده است."

آقای مقداد افزود چنین حمله‌ای به تضعیف نهادهای بین‌المللی چون سازمان و گسترش تروریسم در سراسر منطقه خاورمیانه منجر خواهد شد و امنیت آمریکایی‌ها را در داخل و خارج مرزهای آمریکا به خطر می‌اندازد.

فیصل مقداد گفت: "پس از جنگ جهانی دوم سازمان ملل تنها نهادی است که می‌تواند مجوز اقدام نظامی علیه کشوری را بدهد." او افزود اگر ایالات متحده خود اقدام به حمله کند "این به معنی از بین بردن نظام بین‌المللی است و این اولین باری نیست که آمریکا چنین کاری می‌کند و نهادهای بین‌الملل را نادیده می‌گیرد."

آقای مقداد گفت این که شورای امنیت سازمان ملل نمی‌تواند به تصمیم واحدی درباره سوریه برسد دلیل موجهی برای این نیست که آمریکا راسا وارد عمل شود. او گفت: "با این شکل اگر فردا روسیه فکر کند باید کاری علیه کشوری کند و شورای امنیت درباره آن به نتیجه نرسد، روسیه باید سرخود به آن کشور حمله کند."

فیصل مقداد افزود: "اگر ساختار سازمان ملل تکافوی پاسداری از صلح و امنیت را نمی‌کند، محض رضای خدا بگویید دیگر چرا اصلا این سازمان وجود دارد؟"

'شواهد ناموجود'

ایالات متحده می‌گوید شواهدی قطعی در دست دارد که نشان می‌دهد حکومت سوریه از جنگ‌افزار شیمیایی علیه شهروندان خود استفاده کرده است.

فیصل مقداد گفت آمریکا قبلا نیز چنین شواهدی را ارائه کرده است. او گفت آمریکا پیش از حمله به عراق نیز شواهدی ارائه کرد که بعدها ساختگی بودنشان افشا شد. آقای مقداد گفت: "آنها دارند الان هم همین بازی را می‌کنند."

او در پاسخ به این سوال که فکر می‌کند کنگره آمریکا چه تصمیمی درباره حمله به سوریه بگیرد گفت: "کنگره آمریکا همواره نشان داده که خیلی به فکر منافع اسرائیلی‌هاست."

"باید دید به نظر اسرائیلی‌ها حمله آمریکا به سوریه به نفع اسرائیل است یا نه."

فیصل مقداد، که از او با عنوان فردی پرنفوذ در رژیم بشار اسد یاد می‌شود، گفت حتی درگیری‌های نظامی هم راه‌حل‌های سیاسی دارند و افزود حکومت سوریه نیز در نهایت به دنبال چنین راهی برای حل بحران است.

او البته تاکید کرد مذاکرات نمی‌تواند گروه‌های مرتبط با القاعده را دربگیرد.

مطالب مرتبط