لاوروف: ادعای کری درباره شواهد حمله شیمیایی سوریه عجیب است

Image caption سرگئی لاوروف جان کری را 'رفیق خوب' خود دانسته

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، ادعای جان کری، وزیر خارجه آمریکا درباره شواهد حمله شیمیایی در سوریه را عجیب خواند.

آقای لاوروف گفت: "بسیار عجیب است که رفیق خوبم جان کری می‌گوید آمریکا شواهد بی چون و چرایی از استفاده حکومت سوریه از تسلیحات شیمیایی در اختیار ما گذاشته، اما روسیه آگاهانه از پذیرش این امر خودداری می‌کند."

سرگئی لاوروف گفته که بنا به درخواست دولت سوریه، روسیه تحقیقاتی درباره حمله شیمیایی چهار ماه پیش در خان عسل انجام داده و نتایج آن را به شورای امنیت سازمان ملل گزارش کرده است.

وزیر خارجه روسیه گفت: "ما گفتیم که وقتی سازمان ملل کاری نمی‌کند، این سهم ما (برای روشن شدن ماجرا). لطفا آن را از منظری حرفه‌ای بررسی کنید. اما ما هیچ پاسخی از آمریکا، فرانسه و یا انگلستان و هیچ کس دیگری نگرفتیم."

چهار ماه پیش هم گزارش‌هایی از یک حمله شیمیایی در سوریه منتشر شد. بازرس ارشد سازمان ملل در آن مقطع مسئولیت حمله شیمیایی را به شورشیان نسبت داد اما هیات تحقیق سازمان ملل بعدتر گفت نمی‌تواند در این باره اظهارنظر قطعی کند.

دیروز جان کری، وزیر خارجه آمریکا گفته بود آمریکا شواهدی قطعی دارد که در حمله اخیر در حومه دمشق از گاز سارین استفاده شده است. آمریکا تاکید کرده یقین دارد که دولت سوریه مسئول این حمله است.

کاخ سفید تلاش‌های خود را برای اقناع نمایندگان کنگره در خصوص حمله به سوریه آغاز کرده است. باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده، گفته آماده است پس از موافقت کنگره دستور حمله به سوریه را صادر کند.

دولت فرانسه نیز که برای همراهی آمریکا در حمله به سوریه اعلام آمادگی کرده، گفته است در این زمینه با پارلمان فرانسه رایزنی خواهد کرد.

پارلمان بریتانیا دولت این کشور را از مشارکت در اقدام نظامی علیه سوریه بازداشته است اما بوریس جانسون، شهردار لندن، می‌گوید ممکن است با روشن شدن ابعاد بیشتری از آنچه در حومه دمشق روی داده، پارلمان نظر خود را تغییر دهد.

وزیران خارجه اتحادیه عرب نیز در نشست دیروز خود گفتند دولت سوریه را در زمینه حمله شیمیایی حومه دمشق مسئول می‌دانند.

مطالب مرتبط