آژانس امنیت ملی آمریکا از روسای‌جمهور برزیل و مکزیک 'جاسوسی کرده‌است'

Image caption دفتر مرکزی آژانس امنیت ملی آمریکا

بر اساس گزارشی که یک شبکه تلویزیونی برزیل پخش کرده، آژانس امنیت ملی آمریکا مستقیما فعالیت های روسای جمهور برزیل و مکزیک را زیر نظر داشته است.

به گزارش شبکه تی‌وی گلوبو مشخص نیست که دیلما روسف، رئیس جمهور برزیل و انریکه پنیا نیه‌تو چه مدتی زیر نظر این آژانس بوده اند.

در مستندی که از این شبکه پخش شده آمده بر اساس مدارکی که از ادوارد اسنودن به دست آورده شده، مکالمات تلفنی و ایمیل‌های این دو رئیس جمهور در کشورشان و خارج از کشور توسط آژانس امنیت ملی آمریکا شنیده و خوانده می شده است.

ادوارد اسنودن که برای یک شرکت طرف قرارداد آژانس امنیت ملی آمریکا کار می‌کرد، پیشتر نیز فاش کرده بود که این سازمان به جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات گسترده از میان تلفن‌ها، ایمیل‌ها و دیگر ارتباطات شهروندان آمریکایی دست زده است.

مدارک محرمانه و طبقه بندی شده توسط گلن گرینوالد، شهروند آمریکایی، ساکن ریودوژانیرو که برای روزنامه بریتانیایی گاردین کار می‌کند، در اختیار تی‌وی گلوب گذاشته شده است.

Image caption دیلما روسف خواهان توضیح دولت آمریکا شده است

این روزنامه نگار نخستین کسی بود که مدارک افشا شده توسط اسنودن را منتشر کرد.

دو هفته پیش روزنامه گاردین گفت که درایوهای کامپیوتری حاوی اطلاعات فاش‌شده توسط ادوارد اسنودن در حضور نیروهای امنیتی بریتانیا از بین برده‌ شده‌اند.

دو روز پیش از آن پلیس بریتانیا دیوید میراندا، پارتنر آقای گرینوالد را در فرودگاه هیثرو لندن بازداشت کرد. بازداشت آقای میراندا تحت قانون ضدتروریسم انجام گرفت. دیوید میراندا شهروند برزیل است و آقای گرینوالد با او در برزیل زندگی می‌کند.

دیوید میراندا در مورد بازجویی ۹ ساعته خود در فرودگاه لندن گفت که مجبور شد رمز عبور ایمیل و کامپیوتر خود را به ماموران امنیتی بریتانیا بدهد. او گفت که تهدید شد که اگر همکاری نکند ممکن است سر از زندان در بیاورد.

در این برنامه نشان داده شد که مکالمات و ارتباطات خانم روسف و آقای پنیا نیه‌تو با دستیاران ارشد خود مستقیما شنود شده است.

بنا بر این مستند در این مدرک که تاریخ آن به ژوئن ۲۰۱۲ باز می‌گردد این سازمان نشان می دهد که چگونه جاسوسی این دو مقام را می کند.

در یکی از اسلایدهایی که در این برنامه بوده متن دو پیامکی نشان داده می شود که ظاهرا توسط آقای پنیا نیه‌تو فرستاده شده است.

در یکی از این پیامک ها آقای پنیا نیه‌تو از دو نفر به عنوان گزینه های تصدی دو وزارتخانه در صورت پیروزی در انتخابات نام برده است.

در این مستند در اسلایدهای بعدی بدون نمایش نمونه‌ای، چگونگی جاسوسی ارتباطات خانم روسف نشان داده می شود.

بلافاصله پس از پخش این مستند، ژوزه ادواردو کاردوسو، وزیر دادگستری برزیل به تی‌وی گلوبو گفت که برزیل خواهان توضیح رسمی دولت آمریکا درباره این موضوع است.

خانم روسف هم سفیر آمریکا در برزیل را فراخوانده تا در این باره توضیح دهد.

مطالب مرتبط