استراتژی اوباما برای جلب حمایت کنگره برای اقدام علیه سوریه

باراک اوباما در کاخ سفید
Image caption آقای اوباما به دیدار با مقام های کنگره ادامه خواهد داد

باراک اوباما گفته است که می خواهد پیش از اقدام نظامی علیه حکومت سوریه به خاطر "استفاده هولناک" از سلاح شیمیایی از نمایندگان مردم آمریکا در کنگره مجوز بگیرد.

اما مصاحبه های نمایندگان مجلس و سنا در این فاصله نشان داده است که او به هیچ وجه نمی تواند از رای مثبت آنها مطمئن باشد.

پیتر کینگ نماینده جمهوری خواه از نیویورک در پایان هفته گفت که اگر هم اکنون رای گیری شود آقای اوباما احتمالا شکست خواهد خورد.

مجلس نمایندگان کنگره در اختیار جمهوری خواهانی است که در چهار سال اخیر سد اصلی سر راه برنامه های آقای اوباما بوده اند و به علاوه نمایندگان هر دو حزب سوالات زیادی درباره ماهیت عملیات نظامی علیه سوریه دارند.

آقای اوباما و مقام های دولتش گفته اند که هرگونه اقدام نظامی محدود خواهد بود و قصد آن سرنگونی آقای اسد نیست.

دولت همزمان تلاش برای راضی کردن نمایندگان را شروع کرده است.

رئیس جمهور آمریکا دوشنبه بعد از ظهر با سناتور جان مک کین و سناتور لیندزی گراهام که هر دو جمهوری خواه هستند در کاخ سفید دیدار کرد.

این دو از ابتدای بحران سوریه خواستار دخالت آمریکا برای تسریع برکناری بشار اسد بوده اند.

آنها روز شنبه در واکنش به بیانیه اوباما گفته بودند که نمی توانند از یک طرح محدود که تاثیری برای توانایی های نظامی حکومت سوریه نخواهد گذاشت حمایت کنند.

اما به نظر می رسد دیدار با رئیس جمهور در کاخ سفید بر موضع گیری آنها اثر گذاشته باشد.

هر دو آنها بعد از این دیدار گفتند که مساله سوریه از مهار برنامه اتمی ایران جدا نیست و اگر اجازه داده شود اسد با حمایت ایران به رفتار کنونی اش ادامه دهد منافع آمریکا به خطر خواهد افتاد.

سناتور مک کین گفت که اگر کنگره به قطعنامه اوباما رای منفی دهد برای اعتبار آمریکا و متحدان این کشور "فاجعه بار" خواهد بود، البته بعدا در پاسخ به سوالی افزود که یک اقدام ضعیف نظامی هم به نظر آنها همین قدر خطر دارد.

Image caption آقای کری نماینده اصلی دولت برای استدلال به نفع اقدام نظامی بوده است

حرف های این دو سناتور در کنفرانسی خبری بعد از این دیدار نشان داد که به موضع کاخ سفید نزدیک شده اند از جمله به این دلیل که ظاهرا آقای اوباما در مورد افزایش کمک به مخالفان مسلح در سوریه به آنها قول داده است. آمریکا در ماه ژوئن مخالفتش را با دادن سلاح به شورشیان سوری کنار گذاشت اما ظاهرا همچنان به خاطر نگرانی از افتادن سلاح ها به دست اسلام گرایان تندرو در ارسال سلاح اکراه داشته است.

اما هرچند به نظر می رسد که این دو سناتور به حمایت از قطعنامه دولت متمایل شده اند اما این معنی تضمین موفقیت آقای اوباما نیست.

دموکرات هایی هستند که گفته اند قطعنامه پیشنهادی دولت حد و حدود اقدام نظامی را به درستی تعیین نمی کند و بنابراین باید آن را محدودتر کرد.

به علاوه بسیاری از اعضای "تی پارتی" که بخشی از حزب جمهوری خواه است هنوز قانع به نظر نمی رسند.

نه اینکه آنها در ادعاهای دولت در مورد استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی علیه مردم این کشور تردید کنند، بلکه به این دلیل که می گویند نمی دانند اقدام نظامی به حل بحران کمک خواهد کرد یا فقط نفت بر آتش خواهد بود.

خط مشی دولت: تاکید بر خطر ایران

جان کری وزیر خارجه آمریکا یکشنبه در پنج برنامه خبری شرکت کرد تا استدلال دولت را دایر بر لزوم مجازات دولت سوریه پیش ببرد.

او نه فقط استفاده سوریه از سلاح شیمیایی را به امنیت ملی آمریکا از طریق ثبات منطقه خاورمیانه گره زد بلکه همچنین گفت به تصور او نمایندگان نمی توانند با وجدان راحت در مقابل این اقدام هولناک ساکت بنشینند.

دولت از دو جهت برای جلب حمایت کنگره می کوشد.

مقام های آمریکایی از یک طرف تاکید کرده اند - و مکررا چنین کرده اند - که اگر اکنون به بشار اسد درس عبرت داده نشود، ایران، حزب الله و کره شمالی جسور خواهند شد.

Image caption جنگ داخلی سوریه تاکنون بیش از صد هزار قربانی گرفته است

مقام های آمریکایی در این میان به خصوص بر خطر برنامه اتمی ایران و لزوم اجرای خط قرمزهای آمریکا اصرار داشته اند.

استدلال دیگر آنها این بوده که امنیت متحدان آمریکا مانند اسرائیل و اردن و ترکیه در خطر است.

هر دو اینها می تواند در قانع کردن اعضای مردد کنگره موثر باشد.

به علاوه مقام های کاخ سفید روز دوشنبه گفتند که گروه قدرتمند آیپک که به نفع اسرائیل لابی می کند برای به کرسی نشاندن این قطعنامه دست به کار شده.

از سوی دیگر آمریکا در جبهه دیپلماتیک مشغول جلب حمایت کشورهای عربی است و همانطور که بیانیه روز دوشنبه اتحادیه عرب نشان داد تا حدودی موفق بوده.

اتحادیه عرب در نشستی در قاهره حملات روز ۲۱ اوت که آمریکا می گوید باعث مرگ بیش از ۱۰۰۰ غیرنظامی از جمله صدها کودک در حومه دمشق شده را مستقیما به حکومت آقای اسد نسبت داد و از سازمان ملل و جامعه جهانی خواست "تدابیر لازم علیه مسببان این جنایت" را اتخاذ کند.

این بیانیه مستقیما خواستار دخالت غرب در سوریه نشد اما در مجموع خبر خوبی برای کاخ سفید بود که می خواهد به کنگره نشان دهد ائتلاف علیه سوریه کوچک نیست.

دولت اوباما هنوز از حمایت کنگره مطمئن نیست، اما در یک هفته ای که تا بازگشت کنگره از تعطیلات تابستانی مانده، روز دوشنبه شروع خوبی برای کاخ سفید بود.

مطالب مرتبط