انتخابات آلمان: رویای مرکل

مبارزات انتخاباتی در آلمان با نزدیک شدن به زمان برگزاری آن وارد مرحله داغ خود شده است.

نتایج سنجش افکار نشان می دهد با توجه به ائتلاف‌های اعلام شده توسط احزاب برای تشکیل دولت آینده به احتمال زیاد یک وضعیت تساوی آرا بوجود خواهد آمد و هیچ یک از دو نیروی سیاسی بزرگ آلمان در ائتلاف با احزاب کوچکتر همراه خود از اکثریت لازم برای تشکیل دولت برخوردار نخواهند بود.

در این صورت مسئله ائتلاف بزرگ میان احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی( دو حزب خواهر) و حزب سوسیال دموکرات مطرح خواهد بود ولی این موضوعی است که همواره از طرف آنگلا مرکل صدر اعظم و رهبر حزب دموکرات مسیحی و هم از سوی رهبران حزب سوسیال دموکرات و پیتر اشتاینیروک، نامزد این حزب برای صدر اعظمی با تاکید رد شده است.

با این حال و گذشته از پیش بینی ها نتیجه آراء و آرایش رسمی احزاب را فقط در پایان روز ۲۲ سپتامبر – روز انجام انتخابات – می توان مشاهده کرد.

رویای مرکل

آنگلا مرکل، اخیرا در بازگشت از تعطیلات خود در برابر خبرنگاران از رویای بزرگ خود سخن گفت و آن اینکه برای سومین بار صدر اعظم کشورش شود. در این صورت با حساب ۴ سال آینده، او ۱۲ سال صدر اعظمی ممتد را در تاریخ خواهد داشت و بعد از کنراد آدنائر نخستین صدر اعظم آلمان بعد از جنگ جهانی دوم و هلموت کهل که هردو از حزب دموکرات مسیحی بودند، او از نظر زمانی، طولانی ترین دوره صدارت را دارا خواهد بود.

مهم تر اینکه بعد از اتحاد مجدد آلمان او طولانی‌ترین دوران صدارت را در خدمت به مردمی که وحدت خود را باز یافته‌اند، خواهد داشت. بعلاوه خانم مرکل برای اولین بار در تاریخ آلمان بعنوان یک زن آن هم از آلمان شرقی سابق صاحب مقام صدر اعظمی شد.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، در مصاحبه با شبکه دوم تلویزیون آلمان در اشاره به نظر سنجی ها گفت که او هم کاملا معتقد است که نتیجه انتخابات "بسیار بسیار تنگاتنگ خواهد بود، اما او با سوسیال دموکرات ها یا سبزها وارد ائتلاف نخواهد شد و تمام تلاش را خواهد کرد تا بتواند با حزب دموکرات آزاد، دولت آینده را هم تشکیل دهد".

خانم مرکل در این مصاحبه افزود، در مبارزات انتخاباتی بیشترین فعالیت او متوجه این است تا مشارکت مردمی در انتخابات هرچه بیشتر باشد زیرا با حضور حداکثر شهروندان در حوزه های رای گیری شانس ادامه دولت او با دموکرات‌های آزاد خیلی بالا است، در کنار آن از رای دهندگان تقاضا خواهد کرد هر۲ رای خود را به حزب او یعنی دموکرات مسیحی بدهند. (در سیستم انتخابات آلمان هر فرد از حق دادن ۲رای، یکی به لیست حزبی و یکی به نامزد مطلوب برای نماینگی مجلس ) برخوردار است.

اگر این پیام مرکل که حاوی مشارکت بالای مردم در انتخابات است تاثیر کافی داشته باشد آنگاه به نظر کارشناسان شانس ادامه صدر اعظمی او هم بسیار زیاد خواهد شد.

Image caption خانم مرکل برای اولین بار در تاریخ آلمان بعنوان یک زن آن هم از آلمان شرقی سابق صاحب مقام صدر اعظمی شد

طبق یک نظرسنجی که از سوی شبکه اول رادیو تلویزیون آلمان انجام شد آنگلا مرکل، بعنوان شخص، بدون توجه به حزب بیش از ۶۰ درصد آراء رای دهندگان را دارا است و از این لحاظ فاصله میان او و نامزد رقیب یا حزب سوسیال دموکرات خیلی زیاد است در حالیکه همین سنجش افکار حاکی از آن است که ۲ حزب خواهر مسیحی که مرکل نامزد آنها است آرایی بیش از ۴۰ در صد بدست نخواهند آورد.

باید اضافه کرد که انتخاب صدر اعظم در قانون انتخابات آلمان مستقیم نیست بلکه پیروزی حزب و در نتیجه شمار نمایندگان در پارلمان است که نقش نهایی را بازی می کند یعنی صدر اعظم شدن مستقیما به آراء حزب یا احزاب هوادار او در مجلس بستگی دارد- در آلمان این پارلمان است که صدر اعظم را با اکثریت نسبی آراء انتخاب می کند – از این رو است که نامزدهای صدر اعظمی پایه تبلغات خود را از یک طرف ایجاد محبوبیت برای نامزد مورد نظر و از سوی دیگر تقویت و ترغیب افکار عمومی برای رای دادن به لیست های حزبی قرار می دهند. با توجه به این اصل است که خانم مرکل با آگاهی از محبوبیت فوق القاعده خود از هوادارانش می خواهد که متوجه باشند و آراء خود را به حزب او بدهند.

نقش مسائل داخلی

روشن است که در انتخابات عمومی بطور معمول مسائل داخلی به ویژه امور معیشتی، وضع اشتغال، سلامت، بیمه های اجتماعی، آموزش و مالیات ها نقش اصلی را در برنامه های انتخاباتی احزاب بازی می کنند. در انتخابات ۲۲ سپتامبر آلمان، اینبار مسائل اروپا هم تا حدی جنبه داخلی پیدا کرده زیرا بحران بدهی کشورهای عضو حوزه یورو عملا مردم آلمان را با تحمل هزینه های سنگین روبرو کرده است به خصوص اینکه باهمه تلاش ها هنوز پایانی برای این بحران مشاهده نمی شود و مالیات دهنده آلمانی نمی داند تاکی باید این بار را بردوش بکشد.

از سوی دیگر در اتحادیه اروپا و حوزه یورو آلمان بزرگترین پرداخت کننده است و دولت برای قانع کردن مردم تاکنون کمتر موفق بوده است. درست در بحبوحه تبلیغات انتخاباتی با اینکه دولت تلاش می کند به رای دهندگان بگوید دیگر نیازی به ادامه کمک های مالی به یونان نیست و این کشور با اجرای برنامه های سختگیرانه و صرفه جویی ها به سمت ثبات پیش می رود، ولفگانگ شویبله، وزیر دارایی آلمان به طور غیر منتظره گفت که تصویب یک بسته سوم در سال آینده برای نجات یونان اجتناب ناپذیر خواهد بود.

این اظهارات می تواند خوراک تازه ای باشد برای مخالفان در شعارهای انتخاباتی خود علیه حزب حاکم. سخنان وزیر دارایی که در یک میتینگ انتخاباتی بیان شد، خانم مرکل را ناراحت کرد، به طوری که یک روز بعد سخنگوی رسمی دولت و سپس خود خانم مرکل، محتوای اظهارات وزیر دارایی را تکذیب کرده و گفتند "نه مسئله بخشودگی بخشی از بدهی های یونان در میان است و نه اینکه در حال حاضر نیازی به تجدید یا تصویب برنامه تازه ای برای نجات یونان" مطرح است.

یک موضوع بسیار حساس دیگر که گرچه یک مسئله جهانی است ولی در آلمان به یکی از مهمترین مسائل داخلی تبدیل شده و احزاب مخالف دولت با مهارت و شدت روز افزون آن را دنبال می کنند بحث شنود های گسترده شهروندان آلمان توسط سازمان های جاسوسی آمریکا و بریتانیا است.

این موضوع سایر مسائل داخلی را در این مبارزات انتخاباتی تا حد زیادی تحت الشعاع قرار داده است. اگر به گستردگی طرح این موضوع در رسانه های آلمان نگاه کنیم و همچنین مطالعه انواع مقالات در نشریات مهم و اسراتژی احزاب معلوم است که دولت مرکل تاچه حد از این بابت نگران است و توضیحات او و رئیس اداره امور صدر اعظمی و رئیسان سرویس های اطلاعاتی تا کنون نه تنها کسی را قانع نکرده بلکه به تردیدها هم دامن زده است.

Image caption مبارزات انتخاباتی در آلمان با نزدیک شدن به زمان برگزاری آن وارد مرحله داغ خود شده است

در زمینه های روزمره و سنتی داخلی شعارها وبرنامه ی حزبی کم و بیش برای مردم تازگی ندارد ولی این ۲ مسئله اخیر می توانند در جریان انتخابات برای خانم مرکل چالش انگیز باشند. بحران مالی در اروپا و نقش عمده خانم مرکل در تخصیص کمکهای مالی و تصویب سازوکارهای نجات کشورهای بدهکار و ایجاد ثبات در اروپا نه تنها در آلمان بحث انگیز است بلکه در برخی کشورهای اروپایی هم نگرانی هایی بوجود آورده از جمله اینکه آلمان در خیال آقایی بر اروپا است، بطوریکه ولفگانگ شویبله، وزیر دارایی آلمان اخیرا مقاله ای را با عنوان این مضمون که "هدف، آلمانی کردن اروپا" در میان نیست، همزمان در روزنامه های مهم بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا چاپ کرد.

آقای شویبله، در این مقاله نگرانی های برخی محافل اروپایی را مبنی بر اینکه آلمان در راه برتری جویی در اروپا است بی اساس می داند و این حرف هارا که " آلمان در تلاش رسیدن به یک نقش رهبری در اتحادیه اروپا است" قویا تکذیب می کند.

با این حال سیاست خانم مرکل که در قبال کمک های مالی مثلا در یونان بطور علنی مورد اعتراض و اهانت قرار می گیرد در انتخابات تاثیر خود را خواهد داشت.

نقش زنان در احزاب

بیش از ۵۰ درصد جامعه آلمان را زنان تشکیل می دهند گرچه میزان مشارکت آنها در فعالیت های حزبی هنوز کافی به نظر نمی رسد ولی حضور آنان در رده بالای احزاب بویژه سبزها و حزب چپ قابل توجه است. تحقیقات دانشگاه آزاد برلین نشان می دهد تا یکسال پیش ۳۱.۳ درصد فعالان حزب سوسیال دموکرات، ۲۵.۶ حزب دموکرات مسیحی و ۱۹.۳ درصد حزب سوسیال مسیحی ( خواهر دموکرات مسیحی ها) زن هستند.

این تحقیقات نشان می دهد که حضور زنان در احزاب سبز و چپ آلمان بیش از همه رو به افزایش است. در هریک از این ۲ حزب ۳۷.۳ درصد را زنان تشکیل می دهند. البته نقش زنان در نهادهای جامعه مدنی هم درخشان و رو به فزونی است.

مطالب مرتبط