حمله احتمالی به سوریه و افزایش تنش‌ها در لبنان

سربازهای لبنانی در شهر ساحلی طرابلس در حال گشت‌زنی
Image caption سربازهای لبنانی در شهر ساحلی طرابلس در حال گشت‌زنی

در شهر طرابلس، شمال لبنان، خیابان سوریه محله های باب تبانه و جبل محسن را از هم جدا می‌کند، دو محله‌ای که محل اختلافات فرقه‌ای است و افراد مسلح در هر دو سوی آن کمین کرده‌اند.

شکافی که در بین اهل سنت و شیعه در سراسر خاورمیانه وجود دارد این دو محله را نیز از هم جدا کرده است.

ساکنان محلی می‌گویند دو ماه از آخرین کسی که در نتیجه نبردهای مسلحانه بین این دو محله کشته شده می‌گذرد اما از آن زمان تاکنون بسیاری دیگر مجروح شده‌اند.

روی دیوار ساختمان‌ها حفره‌های ناشی از شلیک گلوله دیده می‌شود و بعضی از حفره‌ها به نظر می‌رسد که تازه باشند.

در حالیکه یک طرف برای ادای احترام شهدای خود در جنگ سوریه پوسترهای آنها را از ساختمان آپارتمان‌های شهر آویزان می‌کند، طرف دیگر پوسترها را هدف گلوله قرار می‌دهد.

خطر در منطقه

جنگ در سوریه، کشور همسایه، لبنان را مستقیما تحت تاثیر قرار می‌دهد. اعمال خشونت و رنج ناشی از آن تنها در داخل مرزهای سوریه خلاصه نمی‌شود و با شدت گرفتن بحران، خطر ایجاد درگیری نه تنها در لبنان بلکه برای تمام منطقه نیز افزایش می‌یابد.

Image caption یک روحانی سرشناس سنی لبنان می‌گوید که دولت سوریه با انفجارهای اخیر قصد کشتن او را داشته است

حتی در میان سنی‌های مخالف بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، نیز نگرانی از حمله احتمالی به دمشق وجود دارد.

زیاد رمضان یکی از افسران سابق ارتش سوربه که به ارتش آزاد سوریه پیوسته می‌گوید که مداخله محدود نظامی آمریکا نباید به معنای سرنگونی حکومت اسد باشد.

او در این باره می‌گوید: "سرنگونی او (اسد) ممکن است منجر به فروپاشی کشور شود. ما می‌خواهیم که یک رژیم جنایتکار سرنگون شود نه آنکه کل کشور با همه نهادها و توانایی‌هایش از پا درآید."

ابراهیم کنعان، نماینده پارلمان از حزب جریان ملی آزاد لبنان در بیروت می گوید که مداخله نظامی منطقه را به ویرانی می‌کشد.

او گفت: "تصویر شفافی از اینکه جنگ چه دستاوردی به همراه خواهد داشت وجود ندارد. امکان آنکه بعد از وقوع حمله کشور به جای بهتری تبدیل شود چیست؟ در افغانستان و عراق هیچکدام از وعده ها از جمله استقرار دموکراسی، صلح و ثبات عملی نشد. ما هر روز شاهد کشتار هستیم. آیا راه دیگری وجود دارد؟"

صدور خشونت

زبانه های آتش جنگ در سوریه اکنون به لبنان رسیده است.

Image caption کارگران ساختمانی شرکتی وابسته به حزب الله سرگرم پاکسازی خیابانی مسکونی در بیروت هستند که در اثر انفجار بمب صدمه دید

هنوز عملیات جمع آوری خرابی‌های ناشی از دو انفجار عظیم در نزدیکی مسجد تقوی که ده‌ها کشته و صدها زخمی بر جای گذاشت، ادامه دارد.

تصاویری که از طریق یک تلویزیون مدار بسته ضبط شده بود، لحظه انفجار را نشان می‌داد. چند لحظه پس از انفجار، نمازگزاران با پای برهنه به سمت خروجی مسجد می‌دویدند.

شیخ سالم الرافعی، روحانی سرشناس سنی که معمولا در مسجد تقوی حضور می‌یابد، گفت که او هدف این حمله بوده است.

او هواداران خود را به رفتن به سوریه و جنگیدن علیه بشار اسد ترغیب کرده و می‌گوید که او هیچ شکی ندارد که چه کسانی بانیان این حمله بودند.

او گفت: "از لحظه ای که انفجار رخ داد ما می‌دانستیم که کار حکومت سوریه است. آنها در دهه ۸۰، زمانی که کنترل لبنان را در دست داشتند نیز دست به چنین حمله هایی می‌زدند".

اخیرا انفجار مهیبی دیگر در فاصله ۱۰۰ متری یکی از قرارگاه های حزب الله لبنان در محله شیعه نشین روی داد. نیروهای حزب الله لبنان در سوریه در کنار نیروهای بشار اسد در حال جنگ هستند.

در لبنان خاطره وحشتناک جنگ داخلی است که مانع از شدت پیدا کردن خشونت‌ها شده است، اما همواره این خطر وجود دارد که جنگ در همسایگی، توازن قدرت در این کشور را بر هم زند.

اما کسی نمی‌تواند حدس بزند عواقب این جنگ برای بقیه منطقه چه خواهد بود.

مطالب مرتبط