سازمان ملل: شمار پناهجویان سوریه به دو میلیون نفر رسید

آوارگان در اردوگاه زعتر اردن
Image caption صدها هزار شهروند سوری به کشورهای همسایه گریخته و چند میلیون نفر در داخل آواره شده‌اند

همزمان با فعالیت مقامات آمریکایی و فرانسوی برای جلب حمایت از عملیات نظامی علیه سوریه و تلاش روسیه برای جلوگیری از چنین عملیاتی، سازمان ملل گفته است که شمار پناهجویان سوری به مرز دو میلیون نفر رسیده است.

روز سه شنبه، ۱۲ شهریور (۳ سپتامبر)، کمیساریای عالی آوارگان سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد که شمار شهروندان سوری که از زمان آغاز بحران سیاسی در این کشور به خارج گریخته اند از مرز دو میلیون نفر گذشته و روند خروج پناهجویان همچنان ادامه دارد. دو سوم پناهجویان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

آنتونیو گوترس، کمیسر عالی آوارگان سازمان ملل، با اعلام این آمار گفته است که در روزهای اخیر، تعداد کسانی که با عبور از مرز سوریه به کشورهای دیگر پناهنده می شوند هر روز به حدود پنج هزار نفر رسیده است. افزایش احتمال عملیات نظامی کشورهای غربی در واکنش به گزارش های حاکی از کاربرد اسلحه شیمیایی باعث تشدید نگرانی شهروندان سوری و خروج تعداد بیشتری از آنان شده است.

در آنچه که حاکی از وخامت بیشتر اوضاع داخلی سوریه و فشار بر مردم آن کشور است، تنها طی دوازده ماه گذشته، حدود یک میلیون و هشتصد هزار نفر از مردم سوریه کشور خود را ترک کرده و عمدتا به کشورهای مجاور پناهنده شده‌اند و طی سه ماه گذشته، سرعت خروج پناهجویان تقریبا پنجاه درصد افزایش یافته است.

Image caption وزارت خارجه ایران مصوبه اتحادیه عرب علیه حکومت سوریه به اتهام حمله شیمیایی را محکوم کرد

با توجه به آوارگی داخلی مردم سوریه، که رقم آن را تا بیش از چهار میلیون نفر تخمین زده‌اند، در حال حاضر این کشور دارای بیشتر شمار بیجاشدگان درجهان است. بیش از هفتصد هزار تن از شهروندان سوریه به شکل پناهجو در لبنان زندگی می‌کنند و بیش از یکصد و بیست هزار تن دیگر در اردوگاه زعتر در اردن اسکان یافته‌اند.

به گفته دولت ترکیه، نزدیک به نیم میلیون پناهجوی سوری به ترکیه گریخته که حدود دویست هزار تن در اردوگاه‌های آوارگان داخل مرز ترکیه به سر می‌برند و دهها هزار تن در نقاط مختلف پراکنده‌اند. طی چند هفته اخیر، بر شمار کسانی که به کردستان عراق گریخته‌اند نیز به طرز قابل توجهی افزوده شده و سازمان ملل، شمار پناهندگان سوری به عراق را حدود یکصد و هفتاد هزار نفر برآورد کرده است.

کمیسر عالی آوارگان گفته است که با وجود این تعداد پناهجو، این نهاد تنها ۴۷ درصد از نیاز مالی حمایت و کمک به این آوارگان را دریافت می‌کند و برای ادامه ارائه خدمات به آنان، به کمک گسترده جامعه‌بین المللی نیاز دارد.

موضعگیری در مورد عملیات نظامی

همزمان، فعالیت برای جلب حمایت یا مخالفت با عملیات نظامی در واکنش به گزارش کاربرد اسلحه شیمیایی در سوریه ادامه داشته است.

Image caption پوتین برای جلوگیری از عملیات نظامی به کنگره آمریکا متوسل می شود

همزمان با اعلام نظر دولت فرانسه در مورد کاربرد اسلحه شیمیایی توسط حکومت سوریه، در ایالات متحده، جان کری و چاگ هیگل، وزیران امور خارجه و دفاع روز سه‌شنبه در برابر کمیته روابط خارجی سنای آمریکا حضور می‌یابند و دلایل دولت در حمایت از عملیات نظامی علیه سوریه را با رهبران ارشد سنا مطرح می‌کنند. رئیس جمهوری آمریکا ضمن تاکید بر حمایت خود از عملیات تنبیهی علیه سوریه، گفته است که در صورتی به چنین عملیاتی دست خواهد زد که کنگره آمریکا با آن موافقت کند.

قرار است ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز با حضور در برابر سناتورها، به سئوالات آنان در مورد جنبه‌های نظامی عملیات تنبیهی علیه حکومت سوریه پاسخ دهد.

آقایان کری و هیگل شواهدی را در کمیته روابط خارجی سنا مطرح خواهند کرد که به گفته دولت آمریکا نشان می‌دهد حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، مسئول حمله شیمیایی به منطقه‌ای در شرق پایتخت بوده است. در جریان آتشباری سنگین نیروهای دولتی علیه این منطقه در چهارشنبه دو هفته پیش، گزارش‌هایی از کاربرد اسلحه شیمیایی انتشار یافت که به گفته منابع خبری، چند صد نفر، از جمله دهها کودک را کشت و به چند هزار نفر دیگر آسیب رساند.

روز گذشته، یک مقام ارشد وزارت خارجه گفت که دویست تن از سیاستمداران از حزب دموکرات - حزب آقای اوباما - با امضای نامه‌ای، رای منفی کنگره به پیشنهاد رئیس جمهوری برای حمله به سوریه را به "سازش مونیخ" تشبیه کرده‌اند. اشاره آنان به تفاهم‌نامه صلح بین آدولف هیتلر، رهبر آلمان نازی، و نخست وزیر بریتانیا برای نادیده گرفتن سیاست تهاجمی آلمان است که گفته می‌شود آلمان را به تشدید اقدامات تهاجمی تشویق کرد و زمینه بروز جنگ دوم جهانی را فراهم آورد.

Image caption مقامات دولت آمریکا در صدد جلب حمایت کنگره از عملیات تنبیهی علیه سوریه هستند

برخی ناظران آمریکایی گفته‌اند که در صورتی که ایالات متحده کاربرد تسلیحات کشتار جمعی توسط دولت سوریه را نادیده بگیرد، برخی دیگر از حکومت‌ها، از جمله جمهوری اسلامی، آن را به منزله مجوزی برای تولید و حتی کاربرد انواع دیگر این نوع تسلیحات تلقی خواهند کرد و امنیت منطقه و جهان را به مخاطره خواهند انداخت.

در مقابل، دولت روسیه، که سوریه را از کشورهای حوزه نفوذ خود در خاورمیانه محسوب می‌کند، کوشیده است مانع از حمله نظامی آمریکا شود زیرا چنین حمله‌ای را باعث تضعیف توان دولت سوریه در مقابله با مخالفان مسلح می‌داند. روز سه شنبه اعلام شد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، با رد مجدد اتهام کاربرد اسلحه شیمیایی توسط حکومت سوریه، تصمیم دارد هیاتی از سیاستمداران روسی را عازم آمریکا کند تا از نمایندگان کنگره بخواهند به پیشنهاد عملیات نظامی علیه سوریه رای منفی دهند.

در ایران، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه، موضعگیری اتحادیه عرب در مورد حمله شیمیایی در سوریه را مورد انتقاد قرار داد و گفت که "این موضعگیری‌ها به روند جاری کمک نمی‌کند و به بحرانی شدن اوضاع می‌انجامد." اتحادیه عرب در پایان اجلاس اخیر خود در مصر، دولت سوریه را به استفاده از اسلحه شیمیایی برای کشتار شهروندان غیرنظامی سوری متهم کرد و حمایت خود را از اقدامات تنبیهی علیه حکومت سوریه ابراز داشت.

خانم افخمی گفته است "تحریک و تشویق توسل به زور امری خطرناک است."

مطالب مرتبط